yeşil lefkoşa

07.09.2013 00:00
Büyüleyici plajlarıyla farklı seçenekler sunan Kıbrıs, altın sarısı kumu ve berrak deniziyle her sezonu yoğun geçiriyor.

Dört mevsim güneşle yıkandığı için yaz sezonunu uzun geçiren adanm birçok noktasında denize girmek mümkün. Kıbrıs altın kumsalları ve 9000 yıllık görkemli tarihiyle Akdeniz'de bir cennet adası adeta.

Gotik kiliseler ile bir arada bulunan Beşparmak Dağları'na hakim haçlı kaleleri, tapınak kalıntıları ile ngiliz kolonyal mimari örneklerini sergileyen yavru vatan ziyaretçilerine tarihin fantastik bir karışımını sergiliyor. Anavatandan bir parça olan bu güzel ada, farklı bir ülkeyi keşfederken evinizde hissini yaşatıyor.

ADANIN İN CÎSÎ GİRNE Kıbrıs'ın incisi Girne, şehre adım atar atmaz ünlü kalesiyle karşılıyor. 7'nci yüzyılda Arap akınlarına karşı kenti korumak amacıyla yapılan bu kale, şehrin binlerce yıllık muhafızı adeta.

Kale içinde yer alan Batık Gemi Müzesi bugüne dek ele geçirilen en eski gemi kalıntılarına ev sahipliği yapıyor. 1974 Barış Harekâtı'nın izlerini taşıyan bu şehirde Karaoğlanoğlu Şehitliği mutlaka görülmesi gereken duraklardan.

Girne'nin her iki tarafında barlarm bulunduğu ve değişik sportif faaliyetlerin yapıldığı plajlar mevcut. Gözlerden uzak koylar ise 20 mil boyunca manzarayı süslemekte.

Casinolarıyla da ayrı bir üne sahip olan kentin Türk ve dünya mutfağından lezzetler sunan restoranları ise dillere destan. YEŞİL LEFKOŞA Düz bir ova üzerine kurulu Lefkoşa, Türk ve Rum kesimlerini ayıran yeşil hatla ikiye ayrılıyor.

Makarios Sarayı, Ledra Palace Sınır Kapısı, Barbarlık Müzesi, Venedik Sütunu gibi eserlere ev sahipliği yapan şehir tarihi bir masalı yaşatıyor. Dünle bugünün harmanlandığı bu şehirde dar ve çıkmaz sokaklar tarihin havasını soluturken, yüksek binalar, geniş kavşaklar ve büyük parklar modern dünyanm kapılarını aralıyor.

ORTAÇAĞ ŞEHRİ GAZİMAĞUSA Deniz ve güneşin yanında kültür turu da vazgeçilmezinizse Gazimağusa'ya mutlaka uğramaksınız. Ortaçağ Avrupası'nın en tipik örneklerine ev sahipliği yapan şehir, tarihi, mimarisi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçilerini hayran bırakıyor.

Mimarisini Leonardo da Vinci'nin tasarladığı şehir surları, W. Shakespeare'in ünlü eseri Othello'nun mekanı Doğu burçları, Venedikli Kraliçelerin Taç giydiği katedraller, I.

Haçlı seferi sırasında adayı ele geçiren Aslan Yürekli Richard'ın son Bizanslılarla savaştığı Kantara kalesi gibi birçok ünlü tarihi mekân bu ihtiyar kenti büyüleyici kılıyor. Akdeniz'de zor bulunan tertemiz plajlara sahip olan Kıbrıs büyük otellerin lüks plajlarından, kum tepecikleri ardında kaybolmuş küçük otellerin şahane kumsallarına kadar yüzücüler için farklı layı şeritleri ve imkânlar sunuyor.

Gazimağusa ile Boğaz arasında kalan doğudaki kıyı şeridinde altın kumsallar 15 mile kadar uzanıyor. YÜZDE 20'YE VARAN İNDİRİMLER Anı Tur en iyi fiyat garantisi, cazip fiyat seçenekleri ve uygun ödeme koşulları ile Kıbrıs tatiliniz için avantajlar devam ediyor.

Anı Tur ile Kıbrıs atmosferini yaşamak istiyorsanız yüzde 2o'ye varan indirimler ile uçak dahil 399 TL'den başlayan fiyatlar sizi beldiyor. "Tatilimi riske atmak istemiyorum" diyorsanız, şimdiden rezervasyonunuzu yaptırın, son dakika sürprizleri ile karşılaşmayın.

İPTAL VE İADE GARANTİSİ En iyi fiyat garantisi ile şimdiden rezervasyon yaptırıp, planlarının değişmesinden endişe edenler için ise iptal sigortası var. Tatile çıkmadan 3 gün öncesine kadar otel rezervasyonunu iptal veya değişiklik yapma hakkınız saklı tutuluyor.

YORUMLAR