'vade sınırlaması tüketici kredisini etkiler'

05.12.2013 00:00
"Vade sınırlaması tüketici kredisini etkiler" HABER MERKEZİ BDDK'nın kredi işlemlerine ilişkin öngördüğü değişiklik taslağında, ihtiyaç kredilerinde 36 ay vade üstü, taşıtta da 48 ay vade üzeri kredi verilmesi yasaklanıyor.

Karşılaştırma sitesi HYPERLINK "http:www.enuygunmkredi" Enuygun.

com'un analizine göre ise 2013 Eylül ayı itibariyle ihtiyaç kredilerinin yüzde 60'ını 36 ay üzeri vadeli krediler, taşıt kredilerinin yüzde 40'ını ise 48 ay üzeri vadeli krediler oluşturuyor. Rakamsal olarak da 76 milyar 412 milyon TL'ye ulaşan bu vadedeki krediler, konut kredileri dâhil 242 milyar TL olan toplam tüketici kredilerinin yüzde 31 'ini oluşturuyor.

Konut kredileri hariç tutulduğunda ise bu oran yüzde 60'a yaklaşıyor. Tüketici kredisi artışının yüzde 40'ı yasaklanan vadelerden geliyor Enuygunm'un analizine göre ayrıca 2012 son çeyrekten bu yana tüketici kredileri son bir yıl içerisinde sektör genelinde 48 milyar TL artarak 242 milyar TL'ye ulaştı.

Bu artışın 18 milyar TL'si yani yüzde 38'si ise BDDK'nın yasaklamayı planladığı vadelerdeki ihtiyaç kredisi ve taşıt kredilerindeki artış ile gerçekleşti. İhtiyaç kredilerinin özellikle borç yapılandırma amacıyla kullanıldığını belirten Enuygunm Baş Analisti Betül Sungurlu, "Borçlarını yeniden yapılandırıp bütçesine göre taksit arayanlar için uzun vade elbette tercih sebebi oluyor.

Ayrıca taksit tutarı düştükçe gelire göre değerlendirme yapan bankaların krediyi onaylama ihtimali de artıyor. Vade sınırlama uygulaması, tüketici kredisine olan ihtiyacı birden azaltmayacak olsa da kişileri daha sıkı bütçe yapmaya teşvik edecektir diye düşünüyoruz" dedi.

Yasaklanması planlanan vadelerde daha önceden alınan kredilerin bakiyesinin taksitli kredi kartı borçlarından daha fazla olduğuna da dikkat çeken Sungurlu, "76 milyar TL bakiye ile bu vadelerdeki kredi borçları, 48 milyar TL'ye ulaşan taksitli kredi kartı borçlarının 1,5 katı kadar. Kredi kartında taksit sınırlamasının tüketimi doğrudan sınırlayabileceğini ama tüketici kredilerinde vade sınırlaması uygulamasını kredi artışına etkisinin borç yapılandırma ihtiyacının sürecek olması sebebiyle daha dolaylı olacağını düşünüyoruz" dedi.

YORUMLAR