turşu üretimi ile 1,500 kişiye iş veren köy

29.09.2013 00:00
Turşu üretimi ile 1,500 kişiye iş veren köy Orhangazi ilçesine bağlı Gedelek Köyünde üretilen ve ünü ülke sınırlarını aşan turşu, fast-food zincirlerinin menülerinde de kendisine yer buldu.

Yılda yaklaşık 45 bin ton turşu üretimiyle bin 500 kişiye istihdam sağlanan köyden, Avrupa'dan Türk cumhuriyetlerine kadar birçok ülkeye ihracat yapılıyor. Gedelek Köyü Muhtarı Osman Trak, yaptığı açıklamada, 'Gedelek turşusunun kalitesi ve lezzetinin, köyün kireçli suyunun turşuya tabi bir sertlik vermesinden kaynaklandığını, diğer bölgelerdeki imalathanelerde ise bu sertliğin suni yollarla sağlandığını söyledi.

PREVEZELİ RIFAT GETİRDİ Köyde turşu imalatının geçmişinin çok eskilere dayandığını hatırlatan Trak, şöyle devam etti: "Turşu imalatı Gedelek'te aslında 19491950 yıllarında başladı ama ondan evvel turşuluk sebzeyi üretiyorduk. 1929 yılında Gemlik'te Rumlar oturuyordu, Girit'te de Türkler.

Girit'teki Türklerle Gemlik'teki Rumları mübadele ettiler. O arada Prevezeli Rıfat Minare, Gemlik'e gelirken turşu tezgâhıyla geliyor ve eline salatalık tohumunu alarak köyleri geziyor; 'Nerede yetiştirilebilir?' diye.

Gedelek'teki su kaynağını görünce 'Bu köy ideal bir köy' diyor ve turşuluk sebze yetiştirmek için köylüleri özendiriyor. Salatalık ekenlere avans dağıtıyor.

İlk salatalığı yetiştirip götürenlere bahşiş veriyor. Teşvik ediyor köylüyü ve bu şekilde köylü ekime başlıyor ÜRETİM İZİNLE YAPILIYOR Gemlik'te konserve fabrikası bulunan Rıfat Minare'nin yanında çalışan babasının, 1949'da buradan ayrılarak Gedelek'te turşu imalatına başladığını anlatan Trak, bunun basit bir üretim olduğunu dile getirdi.

Köyde turşu üretiminin böyle başladığını ve zamanla diğer aileler arasında yayıldığını bildiren Trak, 1960'lı yıllarda imalathane sayısının arttığını vurguladı. Trak, turşu üretimi için 1970'li yıllarda ruhsat, 1980'li yıllarda resmi izin gerektiği bilgisini vererek, şimdi ise üretim izni olmayanın üretim yapamayacağını kaydetti.

Turşu üretiminin zamanla geliştiği köyde imalathane sayısının 48'e ulaştığını belirten Trak, bunların bazılarında üretilen turşuların Bursa ve İstanbul'daki şubelerinde satıldığını, kimilerinin de ihracat yapacak kadar işlerini geliştirdiğini söyledi. DEVLERE ÜRETİM YAPILIYOR Gedelek'ten önemli ölçüde ihracat yapıldığını dile getiren Trak, "Uluslararası fast-food zincirlerine turşu tedarik ediyoruz.

İhracat, Türk cumhuriyetlerine, Avrupa'ya, buralara gidiyor. Mesela bizim Berrak turşusu, McDonald's'ın üç numara salatalığını veriyor.

Tabii bu her yere gidiyor, dünyaya gidiyor. McDonald's'ın olduğu her yere gidiyor.

Bunun yanında direkt ihracat yapmayıp da kendi ürettiği malı ihracatçıya veren imalathaneler de var. Bu şekilde de ihracat yapılıyor" dedi.

DIŞARIDAN GELEN ÇOK Turşu üretimi sayesinde geçmişte daha çok göç aldıklarını ancak şimdi bunun biraz azaldığını bildiren Trak, şöyle konuştu: "Şimdi pek fazla gelen yok. Zaten mevcut işçiler de piyasaya yetmeye başladı.

Bunun yanında komşu köyler- den, Orhangazi'den, Gem- 4 £ lik'ten işçiler de günlük olarak S-. çalışmaya geliyor.

Dolayısıyla piyasada bin 500 civarında işçi istihdam ediliyor. Burada bunların da ailelerini filan düşünür- l seniz.

..

Bir de köylülerin ektiği sebzeler değerleniyor, nakliyeciler kazanıyor. Yani birçok kişiye istihdam sağlamış oluyoruz.

"
YORUMLAR