'türkiye'nin saygın imajı yok edilmekte'

08.10.2013 00:00
"Türkiye'nin saygın imajı yok edilmekte" ANKARA (AA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AK Parti'nin yeni yasal düzenlemelerle polis devleti olma yolunda son derece tehlikeli adımlar attığını öne sürdü.

Toprak yaptığı yazılı açıklamada, daha önce hakim ve savcı talebiyle uygulanan önleme gözaltılarının bundan böyle 12-24 saate kadar polis yetkisiyle mümkün hale getirildiğini bildirdi. Polisin, eylem yapma ve olay çıkarma olasılığı olanları hakim ve savcı izni olmadan direkt gözaltına alabileceğini belirten Toprak, bunun Türkiye'de giderek yok edilen demokrasinin idam fermanı olduğunu savundu.

Toprak, AK Parti'nin kendi ülkesinde demokrasi isteyenlere her türlü şiddeti uyguladığını, diğer yandan ise El Kaide'ye desteğini sürdürdüğünü ifade ederek, "Bugün bütün dünya medyası AKP ve El Kaide arasındaki ilişkiyi konuşmaktadır. Bu durum Türkiye'nin saygın imajını yok etmektedir" değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti'nin Türkiye'de demokrasiyi rafa kaldıracak, her türlü hukuksuzluğu hakim kılacak bir "polis paketini" uygulamaya koyduğunu ileri süren Toprak, şunları kaydetti: "Bu durum Türkiye'de korkunç insan hakları ihlallerinin ortaya çıkmasına neden olacaktır. AKP, polis devleti olma yolunda son derece tehlikeli bir adım atmaktadır.

Eğer polise bu kadar yetki veriyorsa, AKP hükümet olarak hangi sorumluluklarını kullanacak? AKP bu kadar istekliyse bütün yetkilerini polise devretmelidir. Dünya siyasi tarihinin bize öğrettiği şudur ki, bir iktidar sadece güvenlik güçlerinin baskısıyla ve zoruyla ayakta kalamaz.

AKP bu tarihsel deneyimden ders çıkarmalıdır." .

YORUMLAR