türk el sanatlarını öğrenmek için türkiye'ye yerleşti

22.12.2013 00:00
Türk el sanatlarını öğrenmek için Türkiye'ye yerleşti Japon ev hanımı Kanako Sasaki, Türk el sanatlarını öğrenmek için 1 yıllığına Türkiye'ye yerleşti.

Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Sasaki, ülkesine döndüğünde Türk el sanatlarını yaymak için kurs açacak. İSTANBUL (İHA) - Japon ev hanımı Kanako Sasaki(32), gezmek için gittiği Almanya'da bir Türk restoranında yediği kebabı çok beğenince, ülkesine döndüğünde Türkiye ile ilgili araştırma yapmaya başladı.

Bu araştırmalar sırasında Türk el sanatlarından tel kırma ve iğne oyasıyla tanışan Sasaki'nin merakı her geçen gün arttı. Japonya'da 2 yıl boyunca Türkçe eğitimi alan Sasaki, zaman zaman tatil için Türkiye'ye geldi.

Tanıştığı Türk kadınlarından da el sanatlarıyla ilgili destek gören Sasaki. kursa gitmek için Türkiye'ye yerleşmeye karar verdi.

Her şeyin Almanya'da yediği Türk yemeğini beğenmesiyle başladığını anlatan Sasaki, "Ben el işini çok seviyorum. Almanya'ya gittiğimde ilk defa Türk yemeği yedim.

O zaman çok hoşuma gitmişti. Bu yüzden Türkiye'ye ilgi duydum.

Ondan sonra Türkiye'nin el sanatlarıyla karşılaştım. Daha sonra Türkiye'ye gezmeye geldim.

Bu sürede kadınlarıyla tanıştım. Türkiye'de el sanatları kurslarının olduğunu duydum.

Bu yüzden Türkiye'de kursa gelmeyi düşündüm. İnternetten en iyi tel kırma ve el oyası kursu nerede diye araştırdım.

İSMEK'i buldum ve buraya geldim" dedi. Yaklaşık 2 aydır Türkiye'de yaşadığını dile getiren Sasaki, 1 yıl Türkiye'de kalacağını söyledi.

Eşini ve ailesini Japonya'da bırakarak Türkiye'ye yerleşen Kanako Sasaki, "Ben sadece el işi öğrenmek için geldim. Eşim de bu durumdan çok mutlu.

Hergün internet üzerinden eşimle ve ailemle görüşüyorum" dedi. Türk kadınlarının çok nazik olduğunu dile getiren Sasaki, "Bana çok yardım ediyorlar.

Onlara çok teşekkür ederim" şeklinde konuştu. Japonya'da çalışmadığını ve ev hanımı olduğunu sözlerine ekleyen Sasaki, "Döndükten sonra Türkiye'nin el sanatlarını yaymak için çalışacağım.

Bir kurs açarak Türkiye'nin kültürünü Japon kadınlara göstermek ve yaymak istiyorum" diye konuştu. .

YORUMLAR