soğuk havalarda romatizma, bel boyun ağrılarına dikkat!!!....

26.09.2013 00:00
V Soğuk havalarda romatizma, bel boyun ağrılarına dikkat!!!.

..

. Sıcak günlerin ardından sonbaharın etkisiyle hava sıcaklıklarında meydana gelen düşüş hastalıklara davetiye çıkanyor.

Vücudumuzun hareketini sağlayan kas ve iskelet sistemimizde bel, boyun ağrılarının yanında romatizmal ağnlar da soğuk havalarda artıyor. Özellikle mevsim geçişlerinde bilinçsiz klima kullanımı, cereyanda kalma,grip,üşütme, gibi durumlar da bu tür hastalıkları tetikliyor.

Bu tür hastalık geçirenlerde yaygın vücut ağrılarının yanı sıra halsizlik, yorgunluk, isteksizlik gibi şikayetler görülmesi iş gücü kaybı ve hayat kalitesinde de düşüşe neden oluyor. Fizik Tedavi Uzmanı Murat Doğan vatandaşları Romatizmal hastalıklara karşı uyarıyor.

Havaların soğumasıyla birlikte özellikle kireçleme bulgularının olduğu hastalıklar,kas romatizması hastalıkları,D vitamini eksikliğine bağlı oluşan kemik erimesi hastalıklan.intihabı romatizmaların bir kısmı artabilir.

Bunlarda artış nedenleri özellikle sinir uçlarındaki duyarlılığın artması, basıncın artması, eklemlerle kemik arasındaki kayganlık ve akışkanlık farklı olduğu için soğuk havayla bunun genleşmesi ve buna bağlı ağn ortaya çıkması, aynca birde basınç düşmesine bağlı hava değişiklikleri eklem ağırlarını artırır. Fizü Tedavi Uzmanı Murat Doğan soğuk havalarda romatizma,bel boyun fıtık ağrılarının yanında halsizlik, yorgunluk,depresyon rahatsızlıklannmda arttığım söylüyor.

Kas romatizmasında mutluluk hormonu dediğimiz seratonin hormonu var, bu hormon güneşli havalarda artar .yağmurlu ve kapalı havalarda azalacağı için kas romatizmasıyla birlikte depresyon,halsizlik,yorgunluk şikayetleri de ortaya çıkarabilir.

Tabi bizim çok karşılaştığımız bel, boyun fıtıkları var.diz kireçlemeleri var soğuk havayla ve yağmurlu havayla bunların ağnsı da artar.

Çünkü kasılma direk soğuğun tetiklediği bir olaydır.Kas spazmı kas kasılması olduğu zaman dizde, belde buda ağn olarak ortaya çıkar.

Hatta ani tutukluklar oluşabilir. Fizik Tedavi Uzmanı Mürat Doğan özellikle klima kullanımı ve cereyanda kalınmaması konusunda uyarıyor.

Özellikle bu sıcak soğuk geçiş dönemlerinde klimalar çok kullaruldığı için veya cereyan dediğimiz hava akımında çok kalındığı için bunlarda kas kasümalannı.ani tutuklukları,boyun,bel tutukluklarım arttırabilir.

Fizik Tedavi Uzmanı Murat Doğan geçiş dönemlerinde gribal enfeksiyonlara dikkat etmek gerektiğini belirtti.Doğan:"Tedavi olarak önerilerimiz özellikle bu geçiş dönemlerinde hava akımından korumamız gerekir kendimizi,gribal enfeksiyonlar çok olduğu için bu dönemde gribal enfeksiyonlarda bu eklem romatizmalarını eklem intihaplarım,boyun tutukluklarım arttırabilir.

Mümkün olduğunca gribal enfeksiyonu yaymamamız gerekir, maske takmamız gerekir.O dönemi en azından üaç tedavisiyle hafif üaçlar kullanarak geçirmek lazım.

"dedi. Haber:Şuayip Tek .

YORUMLAR