sağlık turizminde marka olmak için teşvik şart

20.09.2013 00:00
Sağlık turizminde marka olmak için teşvik şart MEHMET AKİF ÇAKMAK Ege Sanayicileri ve İş adamları Derneği tarafından düzenlenen toplantıda sağlık turizmi masaya yatırıldı.

İzmir'de sağlık serbest bölgesi kurulmasıyla kentin sağlık alanında çekim merkezi olacağı belirtilirken helam kontrolünde yapılan termal kür tedavilerinin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ödemeleri kapsamına alınması gerektiğine dikkat çekildi. ESİAD tarafından organize edilen Avrupa Birliği Türkiye Deneyim Paylaşım Günleri Sağlık Turizmi konulu toplantı gerçekleştirildi.

Swiss Otelde düzenlenen etkinliğe CHP Milletvekilleri Alaattin Yüksel ve Hülya Güven, İzmir Kent Konseyi Başkanı Güman Kızıltan, Balçova Termal Genel Müdürü Turabi Çelebi, ESİAD üyesi Özel Gazi Hastanesi Yönetim Kurulu üyesi Selim Amato, Hisar İntercontinental Hospital Yönetim Danışmanı Prof. Dr.

Melih Bulut, katıldı. Açılışta konuşan Ege Sanayicileri ve İşadamları Derneği (ESİAD) Genel Sekreteri Mustafa Yaşar Tınar, EXPO 2020 temasının İzmir ile çok iyi örtüştüğünü ifade etti.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren ESİAD Genel Sekreteri Mustafa Yaşar Tınar, "EXPO 2020 için karar zamanı yaklaşıyor.2015 EXPO seçimlerine göre daha iyi çalıştık.

İyi bir sonuç bekliyoruz. EXPO 2020 ana temamız çok isabetli.

Potansiyel olarak Ege Bölgesi sağlık açısından iyi bir yere sahip. İzmir ve eğeye yakışan bir tema.

Bölgedeki turizm potansiyeli ile uyuşuyor. EXPO'yu alsak da almasak da İzmir sağlık konusunda kendi stratejisini yapmalıdır.

İZKA'nın 2014-2023 bölge plan taslağında sağlık turizmine önemli bir yer verilmiş. Taslakta, 'İzmir sağlık alanında çekim merkezi olmalıdır' cümlesi çok önemli.

Sadece İzmir değil diğer ülkelerde sağlık turizmi ile uğraşıyor. Biz bu panelde de sağlık turizmi konusunda söyleyecek konuları olanları bir araya getirdik" dedi.

İzmir Kent Konseyi Güman Kızıltan, Türkiye'nin sağlık turizminde emekleme safhasında olduğunu ve sağlık turizm için gerekli alt yapınmı hazır olmadığını söyledi. Üroloji, estetik, göz ve diş protezi ameliyat larıyla Türkiye'nin sağlık turizmine adım attığınım söyleyen Kızıltan, "Bu konudaki çalışmalar rayını oturdu mu derseniz tam bu konuda rayını oturmadı şuan başlangıç aşamasındadır.

Sağlık turizmi için spa ve wellness gibi çalışmaların önemli bir ayağıdır" diye konuştu. .

YORUMLAR