onun adı sadece mezar taşına yazılmadı osman kavuncu

20.12.2013 00:00
Onun adı sadece mezar taşına yazılmadı OSMAN KAVUNCU Kayseri'de şehircilik adına atılan en büyük hamle onunla başladı.

Yüzyıllarca Kayseri'nin el değmemiş mekânlarına noktalarına ulaştı. Merkezi onun bir avuç elleri, zekası ve küçük bir bedenin içinde saldı duran koca yüreği ile ortaya koyduğu çalışmalarla boyut kazandı.

Bu icraatların mimarı olan isim Kayseri'de "Efsane Başkan" adı ile bilinen Osman Kavuncu'dan başkası değil. 1950 ve 1957 yılları arasında Belediye Başkanlığı görevini yürüten Kavuncu şehri tam anlamı ile düzene sokan ve gelecekteki Kayseri şehrinin temellerini atan İçişi.

Kayseri'ye modern şehircilik anlayışını getirerek Kayseri belediyeciliğinin miladı demek herhalde çok yanlış olmasa gerek. Osman Kavuncu daha genç olmasına rağmen Kayserili'nin derdine çare, hizmetlerine talip olmuş bir Anadolu insanı.

Boyunun kısa olması birçok icraatın gerçekleşmesine engel olmayacağını ispat etmiş birisi. Fakat o cüssesiz boyunun altında kendisinden sonra o koltuğa geleceldere ışık olacak orijinal projelere imza atacak bir efsane başkan.

1950 yılında çok partili bir hayatın olduğu o yıllarda merhum Adnan Menderes'in partisi Demokrat Parti'den aday olmuş ve geçen dönemlerde halkın teveccühünü kazandıktan sonra yeniden yeni başkanlık döneminde de hizmetlerine 1957 yılma kadar devam etmişti. İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Yüksek Okulu'nu bitiren Osman Kavuncu dönüşünde gazetelerde makaleler yazıp tek parti sistemini eleştirip demokratik çizgide fikirlerinin ifade etmiştir.

Her yerde onun eli var 700 yıllık Kayseri tarihinde el sürülmeyen yerlere yeni hüviyeti kazandıran Kavuncu, günümüz Kayseri'nin şehir planı sanla o yıllarda çizmiş birisi. Kayseri'nin merkezini genişleten ve şimdi ise kendi adını taşıyan Osman Kavuncu bulvarının olduğu bölgelerde çalışmalar yaparak şimdilerde saat gibi işleyen trafiğe o yıllarda yaptığı hamleler ile rahat bir nefes aldırmıştı.

Sahabiye mahallesine de blok evler yaptırarak semtin eski evlerini yıktırıp, oradakileri de uygun bir ücret karşılığında yaptırdığı evlere geçmelerini sağladı. Hunat Cami'nin etrafında kötü duran evleri ise yıktırıp caminin tarihsel görünümünün bozulmasını engellemiştir.

Kavuncu ilk iş olarak yolların asfaltladı şimdi hal binasında olan tamircileri sanayi sitesine taşıdı. Caddeleri düzenleyen ve Sivas, İstanbul Caddesi, Kiçikapı, Yoğunburç'un olduğu yerler ise Kavuncu sayesinde günümüz şeklini aldı.

İleriye dönük hamleler o zaman kimseyi memnun etmedi Organize sanayi bölgesi çalışması ve merkezdeki sanayi esnafını şehirden uzak bir yerde iskân etmesi tepkilere yol açmıştı. Sonrasında ikna yolu ile birçoğunu razı eden Kavuncu, ısrar edenlerin de dükkânlarının kapatılacağını ve kilit vurulacağını söylemişti.

Bunun üzerine sanayi esnafı sanayi sitesi bölgesine taşınmış oldu. 1500 kadar dükkan 4500 liraya kiraya verilerek esnaf faaliyetlerine böylece günümüze kadar orada devam etti.

Vali'ye kibar protestosu Kavuncu yolların asfaltlandığı bir zaman, yol asfaltlanmadan önce teftiş eder akşam geldiğinde de adımlarla sayar günde kaç metre çalışma yaptığım teftiş ederdi. Bir Pazar günü ise dönemin valisi Nazım Günesen eşi ile birlikte bir Pazar günü resmi araçla pikniğe gittiğini arabasının önünde uzanarak valiyi protesto etmiş, kamu malının özel işlerde kullanılması karşısındaki titiz tutumu böylece sergilemiş oldu.

Sazından süzme bal akardı Aydınlık evler, Esenyurt, Fatih semtlen ve Hacılar yolu düzenlemelen ise o dönemde yapılan bir çalışma. Aynca bir gün Kayseri kara sineklerin istilasına uğramış belediyenin çalışmalarda yetersiz kaldığı bir zamanda Osman Kavuncu 30 bin lira ödenek ayırarak kara sinek getirenlerin kilosuna 30 lira vereceğini söyledikten sonra halk ile belediye sineklerin istilasında kurtulmuş oldu.

Bu sinekler de kapalı varillere konularak hamam ve külhanlarda yetkililerce yakıldı. Böylece Kayseri kara sinekten kurtulmuş oldu.

İyi düzeyde saz çalabilen Osman Kavuncu'nun da kendisini kaynak olarak gösterildiği bir de "Asmalarda Kol Uzatmış Dallere" isimli güftesi ve bestesi kendisine ait olan bir de türküsü bulunuyor. Şehirlerin kendine güre tanımları vardır, içerisinde zorlukları, yoklukları, unutulmazları, sevgileri sevdaları barındıran şehirler hep kendinden Paşka isimler ile anılagelmislerdir.

istanhul "Dersaadet" Mekke "MUkerrem" Medine ise "Münevverdir. Şehrinde onlarca üniversiteyi Parındıran; Anadolu Selçuklu Devleti'nin Sivas, Konya'dan sonra en ünemli ilim merkezlerinde olan Kayseri ise "Mahkarr-ı Ulema" yani alimler şehridir.

Şehirleri de şehir yapanlar gayda çekilmez o şehrin kalDinde mutlaka halkın nezdinde takdir kazanmış ve adı her zaman rahmetle anılagelmistir. i c CD CvZ) rj CXD c .

YORUMLAR