mihrimah sultan, hürrem sultanı solladı

13.04.2013 00:00
Kanuni Sultan Süleyman'ın, Hırvat asıllı devlet adamı ve sadrazam Rüstem Paşa ile evlendirdiği kızı Mihrimah Sultan, eşi dolayısıyla yüzyıllar önce tanındığı Hırvatistan'a, Osmanlı'nın zirvede olduğu yılları konu alan Türk dizisiyle geri döndü.

Mihrimah Sultan'ın popülaritesi Hırvatistan'da Hürrem Sultan'ı geride bıraktı OSMANLI tarihinde iz bırakan devlet adamlarından olan ve Hırvat kökeniyle bilinen damat Rüstem Paşa (1500-1561), genç yaşta İstanbul'a getirildi ve Enderun'da eğitim gördü. Meziyetleriyle Sultan'ın dikkatini çeken Rüstem Paşa, rikab ağalığı, Diyarbakır beylerbeyliği, Anadolu beylerbeyliği ve vezirlik gibi görevler yaptı.

Üçüncü vezirken 26 Kasım 1539'da Şehzade Cihangir ve Şehzade Bayezid'in sünnet düğününde Kanuni Sultan Süleyman'ın kızı Mihrimah Sultan ile evlendi. Bu yüzden "damat" sıfatıyla anılan Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman'ın saltanatı döneminde iki kez sadrazamlık yaptı.

Hürrem Sultan ve eşi Mihrimah Sultan'la bir olup Şehzade Mustafa'nın katline sebep olduğuna dair rivayetler de bulunan Rüstem Paşa, Osmanlı Devleti'nde padişahlardan sonra en zengin devlet adamı olarak biliniyor, ikinci sadrazamlığı sırasında vefat eden Rüstem Paşa'nın, 22 yıl evli kaldığı Mihrimah Sultan'a, büyük miktarda mücevherat, altın ve gümüşten yapılmış değerli eşyanın yer aldığı büyük bir servet bıraktığı kaydediliyor. Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın tek kızı olan Mihrimah Sultan (1522-1578) da yaşamı boyunca devlet işlerinde çok söz sahibi olmanın yanı sıra, eşinden kalan senet ve yaptırdığı hayır eserleriyle biliniyor.

YORUMLAR