marmaray, istanbul için önemli bir yatırım

23.10.2013 00:00
Marmaray, İstanbul için önemli bir yatırım İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 29 Ekim Salı günü açılışı gerçekleştirile- cek Marmaray Projesi'nin istanbul için çok önemli bir yatırım olduğunu kaydetti.

İSTANBUL - Vodafone İstanbul Maratonunun Sepetçiler Kasn'nda gerçekleştirilen tanıtım toplantısının ardından basın mensuplanna açıklamalarda bulunan Kadir Topbaş, Marmaray Projesiyle ilgili yöneltilen sorulan yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırıma teşekkürlerini ileterek, çok önemli bir projenin hayata geçmek üzere olduğuna değinen Topbaş, "Marmaray: 'Asnn Projesi' dediğimiz, kıtaları buluşturan, gerçekten büyük bir proje, büyük bir iş.

Bugün yaşayan insanlar olarak tarihe tanıklık ediyoruz. Kentin en doğusundan en batısına bir ulaşım aksı oluşurken, kent içi ulaşımda saatte 150 bin yolcu kapasitesiyle, köprülerdeki sıkıntıyı bir nebze alacağı inancındayım.

Kentteki hareketlilik arttığı için bu tip geçişlere ihtiyacımız var. Üçüncü köprüdeki raylı sistem de gelecekte devreye girecektir ve kente katkı sunacaktır" dedi.

Topbaş, açılışın 29 Ekim'de yapılacak olması konusunda, "Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümü ve Marmaray'ı da cumhuriyete en büyük armağan, en büyük görev, en büyük icraat olarak düşünüyorum" ifadelerini kullanırken, şunlan söyledi: "Gün saymaya başladık. Ekiplerimiz çalışmakta.

Açılış programından itibaren de kente yapacağı katkıyla ilgili değerlendirmeler yaptık. Banliyö hatlan üzerinde yoğun çalışmalar var.

Hızlı trene dönük yapılan bu çalımalar nedeniyle banliyö hattının tamamı kullanılamayacak. Marmaray şu anda sadece Aynlıkçeşme'den Yenikapı'ya veya Kazlıçeşme'ye kadar çalışabilecek.

Kazlıçeşme'den itibaren geliş ve gidişler için otobüs sistemi oluşturmaya çalışıyoruz. Aynlıkçeşme ise KadıköyKartal metrosuyla zaten buluşuyor İstanbulluların keyifle kullanacağı, kent içi ulaşıma hereketlilik getirecek önemli bir proje bu.

" Görevi itibariyle dünyanın bir çok kentinde temaslarda bulunduğunu ve bir çok şehrin öncelikli probleminin ulaşım olduğunu anlatan Topbaş. sözlerini şöyle sürdürdü: "Herkes ulaşım problemini çözmeye çalışıyor.

İstanbul'da günlük hareketlilik giderek artmakta . Biz de yatırımlanmızın büyük bölümünü ulaşıma ayırdık.

Başta metro ile ilgili, açık söyleyeyim, kesenin ağzını açtık. Metro deyince bizim için akan sular duruyor ve bütün yatınmlanmızı metroya yönelttik.

Gelişmiş bir kentin en iyi ulaşım aksı olan metronun devreye girmesi için seferberlik diyebileceğimiz çapta çalışmalanmız var. Belki bugün sıkıntılar çekmiyoruz ama gelecekte İstanbul çok farklı olacak.

Metromuz 2016 yılında 7 milyon. 2019 yılında da inşallah 11 milyon günlük kapasiteye ulaşacak.

" Topbaş aynca, Kurban Bayramı sürecinde Esenler Otogan'nda yaşanan yoğunluk konusunda ise, "İstanbul'un nüfusu 6 milyonlar civanndayken yapılan, o günün ihtiyaçlannı karşılaması düşünülen bir otogar. Bugün İstanbul'un nüfusu için 14-15 milyonlardan bahsediyorsak, bu otogar yeterli değil.

Ulaştırma master planlannda öngördüğümüz. cep otogarlan başta olmak üzere yeni alan tespitlerimiz var.

Harem Otogan'nın kaldırılması ve şehir içi trafiğine olan etkisinin azaltılması da gündemde. Esenler Otogarının mülkiyeti belediyemizde olmakla beraber, işletmesi bizde değil.

Bizden çok önce ihaleyle işletmesi devredildi. Bayram nedeniyle bir yoğunluk yaşandığı gerçek" ifadelerini kullandı.

(AA)
YORUMLAR