gezicilerin 305 yıla kadar hapsi istendi

22.08.2013 00:00
ıııc Taksim Gezi Parkı olaylanna destek için valilik binasına taş ve bira şişeleri atarak zarar verip olaylara müdahale eden 4 polis memurunun yaralanmasına sebep olduklan iddiasıyla gözaltına alman 55 kişi hakkında, toplam 305 yıla kadar hapis talebiyle dava açıldı Taksim'deki Gezi Parkı olaylanna destek için 2 Haziran da Kültürpark'ta toplanan yaklaşık 5 bin kişi, şehir merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Saatler ilerledikçe sayılan 30 bine ulaşan göstericiler, Atatürk Caddesindeki yolu trafiğe kapatan yaklaşık bin kişilik diğer grupla buluştu. Alkol almaya başlayan kalabalık arasında yüzleri maskeli olan 200 kişi, valilik binasına boş bira şişesi ve taş atarak saldırmaya başladı.

Polis ekipleri, "Dağılın" ihtanna uymayan kalabalığa önce TONİA, ardından da biber gazı sıkarak müdahale etti. Valilik binasının camlan ile bir polis aracının zarar gördüğü olaylarda görevli 4 memur da hafif yaralandı.

OLAYLARA KARIŞANLAR TEK TEK BELİRLENDİ Polis ekipleri tarafından gözaltına alman 55 kişi sevk edildiği adli makamlarca serbest bırakıldı. Savcılık tarafından şüpheliler hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı.

Tutuksuz sanıklardan 9'unun valilik ve polis aracına taş ve bira şişelerini atarak zarar verdiği, 26 kişinin ise olaylara müdahale eden ekiplere mukavemette bulunduğu, bir kişinin ise kendisini asker olarak tanıtarak yalan beyanda bulunduğu belirlendi. 3 İLE 9 YIL ARASINDA DEĞİŞEN HAPİS CEZALARI Haklannda "2911 sayılı yasaya muhalefet edip kanuna ayları toplantı ve gösteri yürüyüşlerine katılmak, görevi yaptırmamak için direnme ve kamu malına zarar verme" suçlanndan dava açılan sanıklann en az 3 yıl, en fazla ise 9 yıl hapsi istendi.

Haklannda toplam 305 yıla kadar hapisleri istenen sanıklar, önümüzdeki günlerde 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde hakim karşısına çıkacak.

Olaylara müdahale ederken, 'basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek' şekilde yaralanan 4 polis memurunun da davaya müşteki olarak katılması bekleniyor. .

YORUMLAR