geniş yapraklı ormanlar yangınları azalttı

23.09.2013 00:00
Geniş Yapraklı Ormanlar yangınları azalttı BAŞARILI OLDU Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın Yangına Dirençli Orman Projesi başanlı oldu.

Son 7 yılda, 180 milyona yakın zor tutuşan ve yangın sırasında kalkan görevi yapan geniş Yapraklı ağaç dikildi. Bu çalışmanın yapıldığı alanlarda orman yangından azalırken, çıkan yangınlar ise büyümeden kontrol altına alındı.

Projenin başanlı olması ormancıları memnun etti. YANGINA DİRENÇLİ ORMANLAR Bakanlık, 2007 yılında ağaçlandırma çalışmasında köklü değişikliğe gitti.

Yanan Alanlann Rehabilitasyonu ve Yangına Dirençli Ormanlar Projesi (YARDOP) başlattı. Yangın, riski yüksek ormanlık alanlar, yerleşim birimine yakın yerler ve enerji hatlannın çevresine, kolay tutuşan ve hızla yayılan çam ağaçlan yerine, zor tutuşan ve yangına dayanıldı geniş Yapraklı fidan dikimine ağırlık verildi.

Özellikle yangına karşı çok hassas olan Akdeniz, Ege ve Marmara bölgelerinde ağaçlandırma çalışmalarında defne, alıç, meşe, Ahlat, incir, ıhlamur, dişbudak, Taflan, kestane, gürgen, yabani erik, yabani findik, karayemiş, şimşir, mürver gibi ibreli ve yapraklan geniş, yanana karşı dirençli fidanlara ağırlık verildi. Son 7 yılda 180 milyona yakın geniş Yapraklı fidan toprakla buluşarak yangına karşı kalkan oluşturuldu.

SAKARYA VE KOCAELİ Mersin'in Silifke ilçesinde, önceki yıl çıkan orman yangını projenin başansını ortaya koydu. Rüzgar sebebiyle büyüyen yangın, yangına dirençli fidanlardan dikerek orman arasında oluşturulan emniyet şerit sayesinde rüzgara rağmen diğer alanlara sıçramadan söndürüldü.

Yangına Hassa bölgelerden olan Sakarya ile Kocaeli ormanlanna da 150 bin geniş Yapraklı fidan dikildi. HASSAS BÖLGELER Sakarya Orman Bölge Müdürü Hasan Türkyılmaz, Sakarya ve Kocaeli illerinde yangın önlemeye yönelik çalışmalarla ilgili olarak canlı yeşil yangın durdurma zonu kapsamında sahalann etrafına minimum 15 metrelik bantlar şeklinde, yangına dayanıklı türler çalışması yaptıklarını söyledi.

Özellikle yangına karşı hassas olan yol kenarlanndaki ormanlık alanlara ağırlık verdiklerini ifade eden Türkyılmaz, "Bu bölgelerde herhangi bir yangın olayı söz konusu olmamıştır. Yangına dirençli ağaçlar yangınlann çıkmasını zorlaştınyor.

" dedi. .

YORUMLAR