'geleceğin barbarosları' denize açıldı

16.08.2013 00:00
"Geleceğin Barbarosları" denize açıldı İSTANBUL (AA) Deniz Harp Okulu 3.

sınıf öğrencileri. teorik bilgilerini 22 gün süren açık deııi eğiliminde pratiğe döktü.

Anadolu Ajansı ekibi, gemide, "silah, makine ve seyir harekat" olmak üzere 3 farklı eğitimden geçen bahriyelilerin, açık denizlerdeki ilk ciddi deneyimlerini kazanmasına tanıklık etti. Deniz Harp Okulu 3.

sınıf öğrencileri. Tuzla daki Deniz Harp Okulu Komutanlığı önünde düzenlenen törenin ardından TGC Cezayirli Gazi Hasan paşa Gemisi'yle açık deniz eğitimine uğurlandı.

Başarılı olmaları halinde 4. sınıfa geçme hakkı kazanacak bahriyelilere gemide ilk olarak Marmara Denizi, Çanakkale ve İstanbul boğazlan hakkında bilgi verildi.

Geminin güvertesinde toplanan öğrencilere seslenen Gemi Komutanı Deııiz Kurmay Yarbay Halil Kepecioğlu, seyrin, denizi ve denizciliği sevdirmeyi, eğilimlerin tatbikini sağlamayı, gezilen limanlardaki tarihi ve kültürel yerlerle genel kültüre katkıda bulunmayı, uluslararası gemi adanılan yeterliliği seviyesindeki eğitimleri vermeyi amaçladığını anlattı. Kepecioğlu, öğrencilere şunlan söyledi: "Bizim karada görev yapanlardan farkımız; burada geçirilen vakit, ailemizle geçirdiğimiz vakitlerden daha fazladır, Bunun için burası evimiz gibidir.

Gemi personeli de bu evin. ailenin fertleri gibidir.

Lütfen siz de kendinizi evinizde gibi hissedin, özellikle misafir arkadaşlar için bunu söylüyorum. Sizden ricam; en küçük sıkıntılarınızı dahi bölük komulanlan vasıtasıyla bize iletmeniz.

Amacımız; size unutamayacağınız bir seyir yaptırmak. Bu seyir unutulmuyor.

Hepinizin rüzgarları sakin, pruvası net olsun, hepinize hayırlı seyirler diliyorum." Eğitimlerle ilgili AA muhabirine bilgi veren Kepecioğlu, öğrencilerin 3 vardiya üzerinden 44 olmak üzere günde 8 saat eğitim aldığını belirterek, gemide 10 farklı istasyonda eğitim ve ders verildiğini kaydetti.

Dersi biten öğrencinin yemek yedikten sonra televizyon izley ip, dinlenme imkanı bulduğunu dile getiren Kepecioğlu. "Ana unsur olarak 3 eğitim var.

Silah, makine ve seyir harekat eğitimleri. Bunlar kendi arasında branşlara ayrılıyor.

Bir öğrenci 10 istasyonda ders alıyor" dedi. Kepecioğlu.

geleceğin bahriyelilerinin, gemi özellikleri, gemide yaşam, güvenlik ve emniyet kurallan, örf ve adetler ile ziyaret edilecek limanlar konularında bilgilendirildiğini ifade ederek, gemide savaş talimi yapıldığını aktardı. .

YORUMLAR