füze ihalesinde her an imzalar atılabilir

20.10.2013 00:00
FÜZE İHALESİNDE HER AN İMZALAR ATILABİLİR Türkiye'nin füze savunma sistemi ihalesinde Çin ile görüşmelere başlandığı, olumlu sonuç durumunda ise imzaların yıl sonuna kadar atılacağı belirtildi TEPKİLERDE ALDIK ANCAK GEMİLER 3 YILDA TESLİM EDİLECEK Müsteşar Yardımcısı Özlü, MİLGEM-3'ün inşasına 27 Eylül'de başlandığını kaydederek, "Genelde yapım süreleri 36 ayı buluyor.

İnşası, test aşamaları bittikten sonra 3 yıl içinde teslim edilecek" diye konuştu. avunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Özlü, füze savunma sistemi ihalesinde Çin firmasıyla görüşmelere başladıklarını belirterek, "Anlaşma sağlanırsa yıl sonunda imzalar atılırJl dedi.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Faruk Özlü, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin Halk Cumhuriyetinden CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başladıklarını açıkladı. Özlü, "Görüşmeler muhtemelen yıl sonuna kadar sürer, anlaşma sağlanırsa yıl sonunda imzalar atılır" ifadesini kullandı.

Görüşmelere ilişkin birkaç ülkeden tepki aldıklarına dikkati çeken Özlü, "İlk teklif ile ikinci teklif arasında 1 milyar dolar fark var. Çin'in verdiği teklif diğerlerinden daha ucuzdu.

Hem teknik puanı yüksek hem fiyatı ucuz hem yerli katkısı fazla hem de teslimat süresi erken olduğu için çok iyi bir teklifti. İlk önce onlarla görüşeceğiz, anlaşırsak imzalayacağız, anlaşamazsak ikinci sıradaki İtalya-Fransa işbirliği firmasıyla görüşeceğiz" dedi Milli GemiMilli Gemi (MİLGEM) Projesi kapsamında yapılan ikinci milli gemi TCG Büyükada'nın 27 Eylül'de tören3 ve 4 yapımı başladı le Deniz Kuvvetleri Komu- Heybeliada ve Büyükada tanlığına teslim edildiğini nasıl üretilmişse, 'MİLGEMde hatırlatan Özlü, "MİL- 3 ve 4 de o şartlarda üretiGEM-3'ün kaynağı yapıldı.

lecek" dedi. .

YORUMLAR