evli öğrencilere karşılıksız kredi

02.11.2013 00:00
Üniversite okuyan ve aynı zamanda evli olan yaklaşık 3 bin kişiye maddi destek olmayı amaçlayan Gençlik ve Spor Bakanlığı, bu öğrencileri ücretsiz olarak yurtlara yerleştirecek; öğrenim kredilerini karşılıksız bursa çevirecek.

Gençlik ve Spor Bakanlığı, üniversite okurken evlenen ya da evlenmek isteyen öğrencilere maddi destek olma yolunda önemli bir adım atmaya hazırlanıyor. Okurken evli olan öğrencilerin 3 bin civarında olduğunun belirlendiğini anlatan Bakanlık kaynaklarına göre, yılsonuna kadar tamamlanması planlanan iki düzenleme bulunuyor.

ÜCRETSİZ YURT Bakanlık kaynaklarından alman bilgiye göre, üniversite öğrencileri için büyük problem olan barınma sorununun, evli olanlarda daha büyük sorun haline geldiği belirtilirken, hayata geçirilmesi planlanan illi düzenlemeye göre Bakanlığın bu doğrultuda evli olan gençleri ücretsiz bir şekilde yurtlara almaya hazırlandığı aktarıldı. SIFIR BORÇ İkinci adım ise öğrencilere verilen geri ödemeli öğrenim kredisi desteğiyle ilgili.

Üniversiteli öğrencilere lisans için ortalama 10 bin, ön lisans için de 5 bin lira kredi verildiği ifade edildi. Çalışma kapsamında, bu kredilerin evli olan öğrencilerde bursa çevrilmesi ve aldıkları tüm kredi miktarının sıfırlanması kararlaştırıldı.

5'TE
YORUMLAR