ekrem orhon unutulmadı

12.08.2013 00:00
Rize Belediyesi Eski Başkanı Merhum Ekrem Orhon vefatının 30.

yıldönümünde Rize Kalesinde kabri başında düzenlenen bir organizasyonla anıldı. Rize Belediyesi organizasyonu ile, Rize Kalesinde düzenlenen anma programına; merhum Ekrem Orhon'un Kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu ve damadı Prof.

Dr. Ahmet Dervişoğlu'nun yanı sıra Ak Parti Rize Milletvekili Hasan Karal, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bakan Yardımcısı Prof.

Dr. Davut Kavranoğlu, Rize Vali Vekili Mehmet Özer, Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi programa katılmalarından dolayı katılımcılar ile programı düzenleyen Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı'ya teşekkür ettiği SU.

;. • .

— Rektör Vekili Prof. Dr.

Adnan Midilli, İl Müftü Vekili Ali Çakmak, İl Emniyet Müdürü Hüseyin Yenice, İl Kültür ve Turizm Müdürü İsmail Hocaoğlu, Ekrem Orhon'un Rize'de ismini taşıyan Ekrem Orhon Mahallesi Muhtarı Osman Delal, Rize'deki bazı STK Başkan ve Üyeleri, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Nuran Alim, Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları ve Meclis Üyeleri, Mahalle Muhtarları, Daire Amirleri ve katıldı. Programda yapılan konuşmaların ardından Kur'anı Kerim okundu ve Rize İl Müftü Vekili Ali Çakmak tarafından dua edildi.

Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Merhum Ekrem Orhon'un Kızı Çayhan Orhon Dervişoğlu; katılımcıların bayramını kutlayarak ve konuşmasında babasının hayatından kısaca bahsetti. Babasının en büyük hayalinin Rize İspir yolu üzerindeki Ovit Tüneli olduğunu ve o hayalinin gerçekleşmek üzere olduğunu kaydederek "Babamın hayali olan ancak görmesine nasip olmadığı Ovit Tünelinin açıldığını görmek inşallah bana nasip olur.

" dedi. Rize Belediye Başkanı Halil Bakırcı ise buradaki konuşmasında, Belediye Başkanlığı döneminde geçmişte Rize'ye katkısı olan Rize'ye değer veren kimler varsa onların ortaya çıkarılmasına katkı vermeye çalıştıklarını belirtti.

Başkan Bakırcı bu anlamda Rahmetli Ekrem Orhon'un anısına bu programı düzenlediklerini kaydederken, Müftü Yusuf Karali, İpsiz Recep için de programlar düzenlediklerini, Tuzcuoğlu Ailesinin belediye parkı alanının bağışından dolayı Belediye Parkının ismini Belediye Encümen Kararıyla Tuzcuoğlu Memişaliağa Parkı olarak değiştirdiklerini, Cumhuriyet tarihinde ismi önce çıkan Zavendikli Mustafa Hoca için Rize'de ismiyle paralel bir külliye, cami vs. bir yere isminin verilmesi gerektiğini kaydetti ve bu anmalara bu kişilerin Rize'ye yaptıkları hizmetlerden dolayı değer verdiklerini söyledi.

YORUMLAR