ege'nin en çok ilgi çeken yüksekliği; spil dağı

17.11.2013 00:00
wwwJstanburyenigurim Ege'nin en çok ilgi çeken yüksekliği; Spil Dağı Turizm Danışma: 0(236) 231 36 85 İl Çevre ve Orman Müdürlüğü Doğa koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Doğu Caddesi (Fatih Anadolu Lisesi Karşısı) Manisa Tel no: 0(236) 237 10 65 Faks no: 0(236) 237 10 63 NE YENİR? At Alam Mevkii'nde piknik masalan, ocak, çeşme, spor sahaları, ve karavanların ihtiyaçlarım karşılıyor.

"Çampınar Kız Kafesi ve Büfe" ile gişe girişi salonunda Mevlevihane yolundaki restoran barda kuzu tandır ve kömürde piliç yapılıyor. Manisa-Salihli yolu üzerinde yöreye has özellik taşıyan odun köfte yapan kır lokantaları bulunuyor.

Manisa Mesir Macunu Her yıl Manisa'da yapılan ve 500 yıldır süren Şifalı Mesir Macunu düzenlenen şenliklerle Sultan Camii kubbesinden dağıtılıyor. İlk defa Merkez Muslihittin Efendi tarafından yapılan mesir macununun şifa verme özelliğinin yamsıra dimağı dinlendirici, kan dolaşımını düzenleyici, iştah açıcı ve hormonlan kuvvetlendirici etkisi olduğuna inanılıyor ve içinde 41 çeşit madde bulunuyor.

Karanfil Zencefil Kalenga Kişniş Hevlican Anason Hiyari Şembih Sakız Zaferan Tarçın Hardal İksir Çivit Tiryak Kimyon Kavent Kakule Vanilya Hindistan çiçeği Portakal kabuğu Hudulkahr Meyanbalı Kalemi barit Tkrçm çiçeği Darul-Fülfül Topalak kökü Yenibahar Karabiber Kebabiye Çöpçiti Mursafi Esmari Sanhalil Rasiyane Zerdevaç Çörekotu Sinameki Kınmtatar Su, Limontuzu ve Hindistan cevizi tozuyla karıştırılarak Macun haline getiriliyor..

. Her yıl Nisan ayı tekrarlanan Mesir Macunu şenlikleri ile ünlü Manisa'nın, şifalı bitkileri ile bezeli, Yunan Mitolojisi'nde yer alan kutsal dağ Spil'e çıkıyor, inanç turizmi çerçevesinde binlerce turistin ziyaret ettiği ve yedi ünlü kiliseden birinin bulunduğu S art antik kentine uzanıyoruz.

Batı Anadolu'nun Ege Bölgesi'nde İzmir'in yanıbaşında yer alan Manisa, 500 yıldan bu yana süregelen Mesir Macunu Şenlikleri'yle anılıyor. Gediz Ovası'nın 60 metrelik seviyesinden başlayıp Manisa ilinin güneyine doğru duvar gibi yükselen ve 1517 metreye ulaşan Spil Dağı jeolojik yapısıyla Ege'nin en çok ilgi çeken yüksekliği.

Dere yataklan, kanyonlar, dolin gölleri, mağaralarının yanı sıra, zengin bitki örtüsü ile kaplı dağ, pastoral manzarası, havası, renk renk çiçekleri endemik bitkileri ile ideal bir mesire yeri olarak ziyaret ediliyor. 600 metreye kadar kızılçam daha soma karaçam, saçlı meşe ağaçlan, çınar, funda, defne, mersin, berberis, eğrelti, şakayık, glayöl, menekşe, gelincik laleler ve papatyalarla kaplı bölge, mesir macununun terkibinde bulunan yetmiş çeşit şifalı bitkinin yetişmesine de imkan tanıyor.

Dağa tırmanan virajlı asfalt yolda zeytinlik, çam ağaçlan, dikenli çiçekler arasında zakkum ve katırtırnağı çiçeklerinin baş döndürücü kokulan, uçuşan kelebekler, özellikle ilkbaharda fotoğrafseverlere ilginç kompozisyonlar sunuyor. Seyir teraslan Manisa'ya oranla 10 derece daha serin havaya sahip olan Spil Dağı yolu üzerinde bulunan ahşap teras ve kamelyalar, piknikçiler veya mola vermek için uygun seyir mekanlan, Manisa ve Gediz ovasını seyreden Sultan yaylası, Güvercinkaya, Merdivencik'ten 41 km uzaklıktaki İzmir Körfezi'nin de görmek mümkün oluyor.

Etrafı fidanlarla kaplı göleti geçtikten soma 1200 metrede "At Alam Mevkii" yer alıyor. Ağaçlar arası piknik, kamp ve dinlenme yerinde kafeterya, konaklamam tesisi, çocuk parkı, spor sahalan bulunuyor.

Uzaktan görünen tepe ise 1517 metreyle bölgenin zirvesi. Bölgede yapılan tespitlerde tilki, tavşan, domuz, sansar, sincap, kınalı, çil kekliği, akbaba, kartal, atmaca, geyik, halkalı sülün ve yılkı atlarına rastlanıyor.

Dağın milli park sınırlan içinde av kesinlikle yasak sayılıyor. Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarından etkilenmeden tertemiz havayı solumak, spor yapıp kondisyon kazanmak, rüzgan dinleyip hatta uçurtma uçurtmak, çiçekleri inceleyip foto safariye çıkmak, uzakları seyretmek ve bütün bunların sonunda iştahlı piknik yapmak isteyenlere Spil Dağı fazlasıyla cevap veriyor bünyesinde sayısız sürpriz saklıyor.

Mevlevihane Spil Dağı yolu üzerinde bir de mevlevihane göze çarpıyor. Mevleviliği yaymak ve yaşatmak amacı ile 1368 yılında saruhan Bey'in torunu İshak Çelebi tarafından yaptırılmış olan mevlevihane, 19.

yüzyıl sonlarına dek mevleviler tarafından kullanılıp daha sonralan terk edilmiş. Ağlayan Taşkadın (Niobe) Manisa içinde Karaköy semtine gitmeden önce değirmen yolu sonunda ilginç bir kaya dikkat çekiyor.

Heykel Niobe'nin saçlan arkaya taranmış yalnız göğüs ve baş tarafı olan büyük kaya bloku, Ağlayan Ikşkadm olarak tanınıyor. Mitolojiye göre Tantalos'un kızı karÇevrede görülecek yerler Sart Antik Kenti Manisa'nın 52 km doğusunda ise Salihli yolu üzerinde Sart antik kenti bulunuyor.

Likya devletinin başkenti olmuş tarihte ilk paranın basıldığı yer olarak tanınan Sart sırasıyla Perslerin, Büyük İskender ve Romalıların eline geçmiş. Hristiyanlığın gelişiyle Apocalypse, adı geçen yedi kilisede biri burada kurulmuş.

Bizans döneminde piskoposluk merkezi olmuş. XI.

yy. da Türklerin eline geçen, Haçlı seferlerine sahne olan Sardes kısa bir Bizans egemenliğinden soma 1390'da Osmanlı İmparatorluğu'na katılmış.

İzmir-Salihli yolunun her iki yanında Roma çağlanndan kalma stadyum, tiyatro, konser salonu, kilise, kent surlan gibi kalıntılara da rastlanıyor. Sart kentinin ayakta kalabilmiş en önemli yapısı ise "Artemis Tapınağı".

Toprak ve bereket tannçası Artemis adma yapılmış İyon biçimli tapınağın halen görülebilen iki sütunun kalıntısı yer alıyor. Salihli'ye 7 km uzaklıkta su sıcaklığı 45-60 derece olan Kurşunlu ılıcası ve Sart'ın güneyinde sart çamur banyosu diğer gezi ve uğrak yerleriniz olabilir.

Çevrede Gezilecek Yerler Çevrede gezilip görülecek diğer yerler ise önemli kiliselerden biri olan Alaşehir'deki "Philadelphia" kalıntıları yer alıyor. Filedelfiya Alaşehir, Bozdağ eteklerinde dar bir vadide bulunan antik aliçe Niobe 7 kız 7 oğlan çouk doğurmuş ve çocuklann ana tanrıça Leto (Latona)dan daha güzel olduklarım söylemiş.

Buna kızan Leto, Niobe'nin çocuklarını kendi çocuklan olan Apollon ve Artemis'e oklarla öldürmüş bu arada kendisi de yaralanan ve korkunç yıkım karşısında haykınp haykınp inleyen Niobe'nin haline tanrılar tannsı Zeus acımış ve daha çok acı çekmemesi için onu taş haline çevirmiş. Bu gün bile kaya üzerinden sızan suların Niobe'nin gözyaşlan, rüzgarın çıkardığı uğultulannda Niobe'nin inilti ve çığlıklan olduğu söyleniyor.

Manisa kent içinde gezilecek yerler arasında Sart ören yerinden çıkarılan eserlerin sergilendiği Manisa Müzesi, Muradiye, Sultan, İvazpaşa, Çeşnigir, Hatuniye, Ayni Ali, Ulu Camileri, Saruhan Bey, Revak Sultan, Yedi Kızlar, 22 Sultanlar Ayni Ali Türbleri bulunuyor. Aynca Sinan Bey Medresesi, Kurşunlu ve Yeni Han ile Alaca Hamam, Sandıkkale diğer ziyaret noktalannı oluşturuyor.

NASIL GİDİLİR? Spil Dağı Milli Parkı'na Manisa içinden Kırmızı köprü, Karaköy semtine gelip milli park giriş ücreti ödeyerek çıkılıyor. Tüm Manisa'yı seyredebileceğiniz Mevlevihane yönü veya zirveye At alam Mevkii'ne ayrılan yollar düzgün asfalt.

Yaz aylarında dağdaki tesiste konaklayanların ihtiyaç ve siparişlerini karşılamak için bir servis aracı var. Mevsimin en sıcak günlerinde bile yanınıza kazak almalısınız.

Manisa il merkezinden Spil Dağma 23 kilometrelik bir yolla ulaşılıyor. NEREDE KALINIR? Spil Dağı At Alanı mevkiinde Manisa Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı dinlenme tesisleri bulunuyor.

25 ahşap evden oluşan tesis yaanında, Temmuz-Eylül aylan arasında kamp kurulabiliyor, karavanda konaklayanlara yer kirası karşılığı duş, su, elektrik hizmeti veriliyor. 4-5-8 yataklı evlerde şömine, banyo, mutfak bulunuyor.

Rezervasyon: Milli Parklar Baş Mühendisliği: Tel: (0-236) 237 10 65 Manisa kent içinde bulunan diğer konaklama tesisleri Manisa Anemon Otel: 0(236) 233 41 41 Büyük Saruhan Otel: 0(236) 233 02 72 Palm City: 0(236) 412 12 20 Lidya Sardes Otel: 0(236) 715 55 15 Arma Otel: 0(236) 231 19 80 Syplos Otel: 0(236) 233 25 65 Şahin Otel: 0(236) 654 10 00 Tütün Otel: 0(236) 414 50 67 Berrak Otel: 0(236) 713 14 52 Alkent Otel: 0(236) 712 40 00 Değerli Otel: 0(236) 816 54 95 The Elmas: 0(236) 867.29 65 Egayid Apart: 0(236) 732 28 56 Philadelphia şehri üzerine kurulmuş.

Hellenistik dönemden eski şehre ait kalıntılar, dış surların bir kısmı ve hiristiyanlığın ilk çağlarına ait St. Jean Kilisesi'ne ait ayaklar ile şehrin güneyinde, Toptepe mevkiinde bulunan tiyatro gezilebiliyor.

Akhisar'da da "thyatira", antik kent meraklılarının ilgisini çekiyor. Akhisar yol üzerinde çömlek ve testi yapımı dekoratif amaçlı ahşap tarım araçlarının aksesuarlan, satış yerleri bulunuyor.

Manisa çevresindeki araba boyama sanatının en güzel örnekleri, il çevresinde dokunan Gördes düğümlü Yağcıbedir halıları, heybeler meraklılan için hayranlık uyandırıyor. Manisa Akshisar yolu üzerindeki tezgahlarda satılan Kırkağaç kavunlan dayanıklı oluşlan ve lezzetleriyle itibar görürken, evlerde dökme demir balkon korkuluklan, kapı tokmağı, pencere detaylan arayanlar, Kırkağaç yakınlarında Soma, Kınık gibi merkezlerde fazlasıyla bu tür kompozisyonlar bulabilirler.

YORUMLAR