dr. kuğu'dan, rahim alınması ameliyatı hakkında bilgiler

26.10.2013 00:00
Dr.

Kuğu'dan, rahim alınması ameliyatı hakkında bilgiler Özel Meltem Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.

Gülüzar Kuğu, kadınların sıklıkla şikayetçi olduğu rahatsızlıklardan rahimde tümöre bağlı adet düzensizlikleri, şiddetli ağrı ve kanamaların, rahim alınması ameliyatını gerektirebileceğini söyledi. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.

Dr. Gülüzar, en sık yapılan ameliyatlardan birinin histerektomi (rahim alınması ameliyatı) olduğunu belirterek, "Halk arasında 'ur' olarak bilinen miyomlar yuvarlak, nohut tanesi ebatlarında ve pembemsi bir renktedirler.

Rahimde ağrı ve kanamalarla kendini belli eden miyomlar belirtiler dahilinde acilen tedavi edilmelidir" dedi. Op.

Dr. Kuğu, kadınlarda sıklıkla görülen miyomların ilerleyen evre ile düzensiz aşırı kanamalar, kasık ağrıları, kansızlık, bol ve ağrılı adet dönemi gibi şikayetlere sebep olacağını ifade ederek, "Kansızlık haricinde miyomlar 'bası' şikayetlerine neden olmaktadır.

'Bası' dediğimiz ağrılar bağırsaklarda görüldüğünde kabızlığa, idrar yolundaki basılar idrar yolunda ve böbreklerde şikayetlere sebep olmaktadır. Rahim içerisinde yer alan dölyatağının içerisinde polip adını verdiğimiz et parçacıkları adet düzensizlikleri ve kanamaya neden olabilmektedir.

Normal olarak vajinal yoldan yapılan bir operasyon ile bu polipler alınabilmektedir. Ancak hastada ek bir patolojik durum varsa histerektomi ameliyatı gerekebilmektedir.

Yine endometrial dediğimiz zarın kalınlaşması durumu da ameliyat gerektirebilir. Genelde hormonal ilaç tedavisi ile bu durum kontrol altına alınabilmektedir.

Fakat bu tedavi etki göstermezse yine rahim alınması ameliyatı düşünülebilir. Adet ağrılarının dayanılamayacak kadar şiddetli olması, pıhtılı ve zor geçen adetler, ilişki sırasında aşırı derecede ağrı hissedilmesi gibi durumlar 'endometriosis' dediğimiz duruma işaret eder.

Patolojik bir rahatsızlık olan endometriosis yine ilaç tedavileri ile ortadan kaldırılmaya çalışılmakta, şayet sonuç alınamazsa histerektomiye başvurulmaktadır" diye konuştu. Op.

Dr. Kuğu, kadınlarda rahim, mesane ve bağırsak sarkmaları, özellikle zor doğumlarda meydana gelen karın içi basıncın artması ve genetik olarak kollajen dokunun zayıflığının menopoz döneminde görüldüğünü belirterek, şunları söyledi: "Bahsettiğimiz dışarıya sarkma durumlarında rahmin dışarıya çıkması, idrar kaçırma, haznede dolgunluk gibi şikayetler ortaya çıkar.

Bu tip durumlarda 'vajinal histerektomi' dediğimiz yani kesinin karından değil de vajina içerisinden yapılan yöntem uygulanmakta, içeriden yapılan bir kesi ile dışarıya çıkarılmaktadır." Ayrıca doğum esnasında zorunluluk durumunda yapılan histerektomiden bahseden Op.

Dr. Kuğu, "Doğum komplikasyonlarında 'acil histerektomi' uygulanabilmektedir.

Bu durum doğum sonrasında kanamanın durdurulamaması, rahim yırtıkları veya bebek eşinin plasentanın ayrılmaması gibi durumlarda uygulanmaktadır. Doğum sonrası meydana gelen ani kanamalarda hızlı karar vermek gerekmektedir.

Bu şekilde hastanın hayatını kurtarmak mümkündür" şeklinde konuştu. Rahimdeki kanser türlerinin büyük tehdit oluşturduğunu söyleyen Kuğu, "Rahim kanseri, rahim ağzı kanseri, yumurtalık kanseri, iyi huylu yumurtalık tümörleri ve apselere karşı uygulanan ameliyatlarda da histerektomi uygulanabilmektedir.

Şayet kanser ameliyatlarında rahim alınması gerekirse buna 'radikal histerektomi' diyoruz. Bu ameliyatta rahimle birlikte yumurtalıklar, lenf nodları ve omentum da alınmaktadır" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR