'demokratikleşme' paketi

01.10.2013 00:00
'Demokratikleşme' Paketi Ülke içinde ve ülke dışında merakla beklenen Demokratikleşme Paketi'ni açıklayan Başbakan, maddelerin devrim niteliğinde adımlar olduğunu söyledi BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, reformların bir kısmının yasal düzenlemelerle diğer kısmının ise idari i düzenlemelerle hayata geçeceğini belirterek, terörün son bulması, akan kanın W durması, gözyaşlarının dinmeşinin öncelikli olarak, şehit yakınlarının te- ~ mennisi olduğunu vurguladı.

Türkiye'nin İstik- . lali'nin güçlendiğini de sözlerine ekleyen Başbakan Recep Tayyip ErBdoğan, "Bu paket ilk değildir zira, Gazi Mustafa Kemal'in devrim niteliğindeki adımları, Türkiye'yi Sutiftİ pher yönden ileri standartlara ulaştırmayı, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmayı hedeflemiştir.

Hiçbir silah, şiddet gösterisi, meşru demokratik bir hak talebinin yerini tu—rwl tamaz. Yumruklar sıkıldıysa .

I fl ellerin sıkışması mümkün defip P ğildir. 27 Mayıs'ın bugün bile fc ' çeşitli kesimlerce yaşatılan zihniyetidir.

Başta AnayaBbJİ sa'da ve siyasette olmak üze-ı re bu zihniyet değişmediği müddetçe Türkiye'de değişim zor olma- ı ya devam edecektir" dedi. -4'TE Günlerdir heyecanla beklenen açılımın önemli ayaklarından Demokratikleşme Paketi, Başbakan tarafından açıklandı.

Erdoğan, reformların bir kısmının yasal düzenlemelerle diğer kısmının ise idari düzenlemelerle hayata geçeceğini belirtti gj ANKARA (DHA) Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terörün son bulması, akan kanın durması, gözyaşlarının dinmesinin öncelikli olarak, şehit yakınlarının temennisi olduğunu söyleyerek, "İç barışımızı güçlendirecek, toplumsal birlik ve bütünlüğümüzü geliştirecek, huzurumuzu tahkim edecek her adım milletimizin en büyük temennisidir. Bu demokratikleşme paketiyle Türkiye'nin istiklalini güçlendiriyor, özgürlük alanını daha da genişletiyor, ufkunu daha da açıyor, umudunu daha da çoğaltıyoruz.

Bu paketle şehitlerimizin uğruna can verdikleri milletimizin birliğini, kardeşliğini, dayanışmasını daha da pekiştiriyoruz. Böylece vasiyetlerini yerine getirdiğimiz tüm şehitlerimizi, bu anlamda günde bir kez daha rahmet yad ediyor, Allah onlardan razı olsun diye dua ediyoruz" diye konuştu.

"Devrim niteliğinde adımlar" Türkiye'nin tarihi bir anı yaşadığını söyleyen Erdoğan; "Türkiye çok önemli bir aşamaya geçiyor, Türkiye'yi daha da büyütmek için önemli adımları atıyoruz. Bugün açıkladığımız paket bir ilk değildir, bir son da olmayacaktır.

Bu paket ilk değildir zira, Gazi Mustafa Kemal'in devrim niteliğindeki adımları, Türkiye'yi her yönden ileri standartlara ulaştırmayı, muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmayı hedeflemiştir. Biz 11 yıl boyunca bu dirence rağmen reformlar yaptık.

Sadece siyaset, muhalefet değil, anayasadan yasalara, bürokrasiden sivil topluma, medyadan iş dünyasına, devletin koridorlarına sirayet etmiş çetelerden uluslararası tertiplere kadar çok geniş bir yelpazede karşımıza çıkan çok büyük dirençlere rağmen, biz cesaretle reform süreçlerine sahip çıktık. Esas olan hak ve özgürlük taleplerinin siyasi bir zeminde, demokratik bir kültür diliyle getirilebiliyor olmasıdır.

Hiçbir silah, şiddet gösterisi, meşru demokratik bir hak talebinin yerini tutamaz. Yumruklar sıkıldıysa ellerin sıkışması mümkün değildir" diye konuştu.

27 Mayıs vurgusu Başbakan Erdoğan, "Bütün vatandaşlarına karşı aynı mesafede duran bir devlet anlayışı var. Yani milletine efendilik eden değil, milletine hizmetkar olma aşkıyla bu yola çıkmış bir iktidar vardır.

Türkiye'nin değişimindeki en büyük engel açık açık ifade ediyorum; 27 Mayıs'ın o karanlık gölgesidir. 27 Mayıs'ın bugün bile çeşitli kesimlerce yaşatılan zihniyetidir.

Başta Anayasa'da ve siyasette olmak üzere bu zihniyet değişmediği müddetçe Türkiye'de değişim zor olmaya devam edecektir" diye konuştu. "Muhalefet sorunu var" Başbakan Erdoğan, "11 boyunca her reformdan sonra milleti korkuttular.

Göreceksiniz bugünden itibaren de korkutmaya çalışacaklar. 11 yıl boyunca değişimden her zaman ürktüler.

Türkiye'nin bölün- me, gerileme, l parçalanma gibi diye bir meselesi asla yoktur. Ama Türkiye'nin muhalefet diye bir sorunu vardır.

Sadece yapılmak istenene karşı çıkan muhalefet anlayışı ile yoluna devam etmesi zordur" diye konuştu. .

YORUMLAR