demirci ustası kelle ütüyor

17.10.2013 00:00
Demirci ustası KELLE ÜTÜYOR DEMİRCİLİK yapan esnaf.

Kurban Bayramı dolayısıyla iş yerlerinde, kurban kelleleri ile bacaklarının kızgın ateşte dağlanarak temizlendiği "kelle utme" işiyle uğraşıyor. Vatan daşa.

bayram suresince "kelle utme" hizmeti veren demirci ler. iş yetiştirmekte zorlanryor.

Türk mutfağının lezzetleri arasında yer alan "kelle paça", kurban bayramlarında "ütme" işlemiyle uğraşan demircilik yapan esnaflara ayrı bir gelir sağlıyor. Kurbanlıklarını kesen vatandaşlar, kelle-paçalan yemek haline getirebilmek için tüylerinden temizleme işleminin yapıldığı demirci atölyelerine koşuyor.

Atölyelerin önünde muşterüer uzun kuyıuk oluştur ur kea demirci ustaları ise ateşte kızdırdığı demirlerle kelleleri dağlayarak, tüylerinden temizliyorlar. 25 yıldır sıcak demir dövme işiyle uğraşan ve kurban bay lamlarında "kellle ütme" yapan Erdem Us, bayramda yoğun bir taleple karşılaştıklannı ve işlere yetişemediklerini söyledi.

Yüda dort gun kurban bayram larında kelleci olduklarını belirten Us. "kelle utme" işlemini ise şöyle anlattı: "İlk once kesilen bacakları ve kellerin tüylerini yüksek deteceli ateşte döküyoruz.

Daha sonra ocakta ısıtılmış sıcak demirlerde utme işlemine geçiyoruz. Ortalama bıı kurba nın kelle ve bacaklarım ütme 2S-30 dakika arasında değişiyor.

Boynuz diplerindeki kılları ayrıntılı ütulmesi gerekiyor. Kellenin ütmesi kadar pişirmesi de zahmetli.

Bayram boyunca ortalama 350 400 kelle ve bacak utüyoruz." .

YORUMLAR