bala couture

01.10.2013 00:00
4 c TANITIM Geçmişten günümüze özgün tasarlıyı] arıyla Üi Bala Couture, 2000 yılında moda tasanmcısı Bfltijgıarı tarafından İzmir'de kurulmuş.

Aldığı beğeni ve talepler üzerine de birnp-a İstanbul'a yani modanın merkezine taşınmış özgün bir butik. TasarımlanldHadolu ve Osmanlı kültürünü ilham alan Bala Sarı kuruluş hikâyesini ve tasarjllBlki detayları anlattı.

Osmlı kültürümüze ait giysilerimizi, yaşatmaya gayret gösteriyorum B Anadolu ve Osmanlı kültürünü B tasarımlarla, meraklısına sunan Bala Couture'ün çıkış öyküsünü anlatır mısınız? HKiz Meslek Yüksekokulu Giyim Bölümü wum. Mezun olduktan sonra özel gün & giyebileceğim kıyafetleri bulmakta Biçiyordum.

Hatta bazen o zamanın İz- nlü modacılarına couture kıyafetlenda diktfcoldu. Ancak tesettürlü bir bayan oUttÛ ğumipyafetin tasarımının başı ile birlikte yapİM ması Hyordu.

Bu noktada bir çok sorun yaşa--; dım.fcsarımlarını beğenmedim ve bazılanrHj da tlpwnını kendim yapmak zorunda kaldım.

TesetHü' bayanların giyebilecekleri kıyafetimi, tasarlarken daha dikkatli, daha özenli ve de onları anlayabilen bir tasarımın yapılması gerektiğini, teseltflu bir bayan olarak işte o zaman anladffn. Bunun üzerine 2000 yılında İzmir'de kendi atölyemi açtım.

2p06 yılında ise atölyemi İstanbul' a taşıdım. Bala CaBme olarak şu an İstanbul Erenköy'deki modaiyimizde hizmet vermekteyiz.

I 'onarımlarınızı oluştururken müşterilerin , hangi taleplerini özellikle göz önünde omunduruyorsunuz? L Ak. • - t Açıkçası flsjarım yaparken müşterilerimizin her türlü talebini göz önünde bulunduruyorunHhl talepleri kafamda bir süzgeçten geçiriyorum ve tasarımımı onların taleplerinin bir çoğunUftjMp karşılanabileceği şekliyle yapmaya özen gösteriyorum.

Bunun için de öncelikle müşterimizin tarzını anlamaya çalışıyorum. Beğendiği modelin onun tarzına ve fiziksel yapısına uygun olup, olmadığf noktasında birlikte değerlendirmeler yapıymz& AHBt beğendiği modelin giyileceği günün anlaflynemine uygun olup olmadığını gözden geçiriyoruz.

I İlk defilenizi 2012'de Adile Sultan Sarayı'nda gerçekleştirdiniz. Moda severlerin ilgisi nasıldı? İstanbul'daki ilk defüemizdi.

lgi de oldukça fazlaydı. Bu ilgiden ötürü 2013 yılında biri İstanbul-Cevahir Otel Dragos'ta, diğeri de IZJİlit-fThe Ness Hotel de olmak üzere iki defile daha düzenledik.

Aynca derginizin Lansman gecesinde de 15 parçatajbfr sunum gerçekleştirdik. I Defilenizin ismi "Şehirdeki Saraylı'' idi.

Bu isim için size ilham veren neydi? Unutulmaya yüz tutan Osmanlı kültürümüze ait giysilerimizin özelliklerini, günümüz yaşam biçimi İle modetoizdpKİerek yapMş olduğum tasarımlarım ile bu öz kültürümüzü gelecek nesillere aktarmaya ve yaşatmaya gayret gösteriyorum. Geçmiş kültürümüzü'yansıtan modern tasarımlarımla, geçmiştlMBt bir koffi kurmayı hedefliyorum.

OsmafljİOrümüzünnoda anlayışını en iyi anlatan ise o dönemki Osmanlı saray kıyafetleritflŞehirdeki Saraylı' koleksiyonu, günümüz kadınının Osmanlı önemi Saray kıyafetlerindMNWerek haşlamış olduğum bu koleksiyonumUf buluşmasıdırMŞehir' ile günümüz modern kadıiH , Saraylı' ile de Geçmiş Dönem Osmanlı Saray kıyafetlerini giyen kadınlarımızı ifade etmek istemişimdir. M I Saray ihtişamını günümüze uyarlarken zorluk çektiğiniz oluyor mu? Olmaz olur mu? Her biri el emeği göz nuru kıyafetler, büyük bir itina ve özenle tecrübeli ekibimiz tarafından hazırlanıyor.

I Yakın zamanda hayata geçirmeyi planladığınız hedefler neler? Kendi öz kültürümüzü anlatan ve tanıtan kıyafetlerle uluslar arası platformda da yer almak istiyorum. I Hazır giyim yapmayı düşündünüz mü? Hazır giyim içinde ön çalışmalara başladık aslında.

Ancak hazır giyim, imalatından satışına kadar bambaşka bir süreç. Bunun için bir alt yapı olması gerekiyor.

Bu altyapının oluşturulması da biraz zaman alabilir. Önümüzdeki günlerde birkaç butikte az sayıda olsa da Bala Couture etiketli elbiseler görebilirsiniz.

I Kişiye özel tasarımlar yapmanın zorlu tarafları neler? Her modacı gibi benim de kendime has bir tarzım vardır. Gelen müşterilerimizin de kendilerine has bir giyim tarzı oluyor mutlaka.

Bunun için öncelikle müşterilerimizin giyim tarzını ve onların hayalindeki kıyafeti çok iyi anlamamız gerekiyor. Bundan sonra da yapmış olduğum özgün tasarımlarımı onlara beğendirmem.

Yapmış olduğum bu tasarımlar; estetiği, zarafeti ve şıklığı da içinde bulundurmalıdırlar. İşin içine baş tasarımı da girdiği için tesettür giyimde estetiği yakalamak oldukça zordur.

I El işçiliğine ağırlık veriyorsunuz, bu zahmetli süreçte kaç kişilik bir ekiple çalışıyorsunuz? Modaevimizde biri premier terzi olmak üzere toplam U terzimiz, bir asistanımız, 2 tane de el işçiliği yapan çalışanımız var. Ancak bu buzdağının görünen kısmı.

Bunun haricinde bize dışarıdan destek veren; el işçiliklerini yapan 5-6 kişilik geniş bir kadromuz, gerektiğinde üretimimize katılacak parça başı çalışan 3-4 terzimiz, özel aksesuar, çanta ve ayakkabı üreten diğer partnerlerimizi de göz ardı etmemek lazım. Bu iş tam anlamıyla bir ekip işidir.

I Tasarımlarınız daha çok ne tür davetler için tercih ediliyor? Tasarımlarımız ağırlıklı olarak düğünlerde, kına gecelerinde, sünnet merasimlerinde, nişanlarda ve özel gecelerde tercih ediliyor. I Oluşturduğunuz tasarımlarda "vazgeçilmezim" dediğiniz detaylar neler? Tasarlamış olduğum kaftanlarımızın baş aksesuarları, elbiselerde kullandığım brit düğmeler ve kadife kemerler olabilir.

YORUMLAR