arkadaş katiline müebbet hapis istemi

23.08.2013 00:00
Arkadaş katiline miieMiet hapis istemi ADANA,(DHA) - ADANA'da 23 bin lira borcu bulunan, kendisi gibi hayvan tüccarı 35 yaşındaki Seyithan Dağ'ı öldürdüğü ve mevlidine katılarak ağladığı ileri sürülen cinayet şüphelisi 46 yaşındaki Cumali Dokuz hakkında 'kasten adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

Olay, 4 Ocak'ta merkez Karaisalı İlçesi'ne bağlı Bekirli Köyü sınırlarındaki eski Eğlence Köyü Yolunda meydana geldi. Bir ihbar üzerine yol kenarında tabancayla öldürüldüğü belirlenen erkek cesedi bulundu.

Üzerinden kimlik çıkmayan cesedin kime ait olduğu ve neden öldürüldüğü konusunda soruşturma başlatıldı. Ekipler, ölen kişinin üzerinden çıkan alacak listesinden, Adana Büyükşehir Belediyesi'ne ait merkez Yüreğir İlçesi'nde bulunan hayvan kesimhanesine gidip geldiği belirlendi.

Kesimhane kayıtlarında yapılan incelemede, ölen kişinin 4 çocuk babası Seyithan Dağ olduğu ortaya çıktı. Jandarma ekipleri, ölen Dağ'ın en son görüştüğü Cumali Dokuz'u gözaltına aldı.

Sorgusunda cinayet suçlamasını reddeden Cumali Dokuz, ölen kişinin arkadaşı olduğunu ve borcunu ödedikten sonra Seyithan Dağ'ı Adana kent merkezinde otomobilinden indirdiğini ileri sürdü. Jandarma, bu ifade üzerine şüpheliyi serbest bıraktı.

TELEVİZYONLARA DA ÇIKMIŞ Şüpheli Cumali Dokuz, serbest kaldıktan sonra Seyithan Dağ'ın evinin önünde kurulan taziye çadırına gidip yakınlarına başsağlığı diledi. Sonrasında ise ölen Dağ'ın mevlidine katılıp gözyaşı döktü.

Ayrıca televizyonlara çıkarak arkadaşını öldürenlerin bulunması isteyips gözyaşı döktü. Jandarma ekipleri ise cinayeti çözmek için olayın meydana geldiği yerin yakınındaki işyerleri ve yol kenarlarındaki güvenlik kameralarını inceledi.

Yapılan çalışmalarda, ölen Seyithan Dağ'ın Cumali Dokuz'a sattığı 01 B 4527 plakalı otomobilin, olay yerine yakın bölgelerde bulunduğunu tespit edildi. Bunun üzerine 15 Ocak'ta yeniden gözaltına alınan şüpheli Cumali Dokuz, olay günü satın aldığı otomobilin borcu olan 23 bin lirayı ödediğini ve Seyithan Dağ'ı çarşıda indirdiğini, arkadaşını kesinlikle öldürmediğini iddia etti.

Buna karşın şüpheli, çıkarıldığı nöbetçi mahkemede tutuklandı. Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Cumhuriyet Savcılığı, şüpheli Cumali Dokuz hakkında, 'kasten adam öldürme' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle iddianame hazırladı, l'inci Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen iddianamede, olay günü ölen Seyithan Dağ ile şüpheli Cumali Dokuz'a ait cep telefonu sinyallerinin aynı yerden geldiği ve otomobilin aynı yerde görüldüğüne dikkat çekilerek, şüphelinin yanlış ifade verdiğine vurgu yapıldı.

İddianame kabul edilirse, Cumali Dokuz'un yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacak. .

YORUMLAR