anadolu'yu çizen ressam ege'de

18.12.2013 00:00
Anadolu'yu çizen ressam Ege'de Beşincisi düzenlenen Ege Art günlerinin konuğu olan tüm Avrupa'da tanınan ve saygı duyulan ressam Mustafa Peker, Ege Art günleri için Konak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM), eserlerini sergiledi.

Yaşayan bir çınar olarak nitelendirebileceğimiz, yüzlerce tablonun altına imza atmış olan, bugüne kadar pek çok saygın jüri heyetinin içinde bulunan ve öğretmenlik yapan Mustafa Peker, Ege Art günleri için tablolarını AKM'de sevenleriyle buluşturdu. Avrupa'nın pek çok kentinde eserleri sergilenen Peker, Ege Art için sergilenen tablolarına olan yoğun ilgiden memnun görünürken, "Ege ÜniversitesPnin böylesi şahane bir organizasyonun altına imza atması, sanatı ve sanatçıyı yüceltecek çalışmalara öncülük etmesi, övünülecek bir şeydir.

Bende burada olmaktan gurur duyuyorum" şeklinde konuştu. Peker, aynı zamanda arkadaşı olan emekli edebiyat öğretmeni Osman Cevdet ile birlikte konuklarını karşılarken, resim ve edebiyat sanatlarının iç içe geçtiğini, tablolarının bir edebiyatçı gözüyle yorumlanmasından, hoşnut olduğunu ifade etti.

Cevdet, "Peker, Türk sanatının yetiştirdiği en büyük ressamlardan birisi olmakla beraber benimde bir arkadaşım olarak her zaman onur ve kıvanç duyduğum bir insandır " derken, Peker'in tablolarının Anadolu insanın yaşam koşullarına ışık tuttuğunu ve halka dair olduğunu söyledi. (Ege Ajans) .

YORUMLAR