yedi hilal derneği açıldı

04.11.2012 21:11
İSTANBUL (AA) - İstanbul'da akademisyen, avukat, iş adamı ve diğer meslek gruplarından 41 gönüllünün bir araya gelmesiyle kurulan Yedi Hilal Derneği açıldı.

Üsküdar Valide Sultan Camisi avlusunda yapılan açılış, Kuran-ı Kerim tilavetiyle başladı. Açılışta konuşan Yedi Hilal Derneği Başkanı Mustafa Enesoğlu, Allah'a kulluğun bilincinde, Hz.

Muhammed'e ulaşan vahyin öğreticisi, öğrencisi ve yaşayanı olmak için yola çıktıklarını söyleyerek, yedi tepeli İstanbul'dan yedi kıtaya umut olmak için burada olduklarını belirtti. Oluşumun ilk adımlarını iki yıl önce attıklarını kaydeden Enesoğlu, "Düşünce ve fikir dünyamızı şekillendiren Mehmet Akif Ersoy'u, Said Halim Paşa'yı, Necip Fazıl Kısakürek'i, Sezai Karakoç'u ve maveranın yedi güzel adamını selamlıyoruz" dedi.

Yedi Hilal olarak eskinin yenisi olmayacaklarını ifade eden Enesoğlu, ayrıcalıklı, dışlayıcı olmayacaklarını da bildirdi. Üsküdar Belediye Başkanı Mustafa Kara da İstanbul'un fethinden 101 yıl önce İslam ile şereflenmiş olan Üsküdar'da bulunduklarını aktararak, "Küreselleşen dünyada var olma sebebimizin, dünyada hangi şartlar değişirse değişsin, yüce yaradanın ortaya koymuş olduğu bir yaşam, yönetim tarzı var" diye konuştu.

Kara, bir medeniyetin temsilcileri olduklarını vurgulayarak, Necip Fazıl Kısakıirek'in "Gençliğe Hitabesi"ne dikkati çekti. Yedi Hilal Derneği üyesi, lise öğrencisi Mahmut Zahid Ergül ise derneğin kuruluş döneminden bu yana faaliyetlerini takip ettiğini belirterek, derneğin mesajını tüm dünyaya duyurmak için heyecanlı olduğunu dile getirdi.

Derneğin, "Anadolu coğrafyasında fiitüvvet, ilim ve ahlak üçgeninde yetişecek bir neslin öncüsü olmayı ve Türkiye'nin dört bir yanına hilalin aydınlığını taşımayı" amaçladığı belirtildi. Muhabir: Emrah Güney Yayıncı: Nurettin Coşkun.

YORUMLAR