trans-adriyatik boru hattı (tap) projesi

14.02.2013 12:42
TİRAN (A.

A) - Arnavutluk Başbakanı Salih Berişa, Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı (—) projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya hükümetler arası anlaşmanın dün Atina'da imzalanmasının olağanüstü öneme sahip olduğunu söyledi. Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopulos, Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Endmont Hacinasto ve İtalya Kalkınma Bakanı Cororando Passera tarafından imzalanan anlaşmayı değerlendiren Berişa, projenin hayata geçirilmesiyle Arnavutluk vatandaşlarına daha ucuz enerji verileceğini, TAP sayesinde Arnavutluk'un enerji potansiyelinin artacağını ve ülkesinin Balkanlar'ın kuzeyine gaz dağıtımı yapan bir merkez haline geleceğini belirtti.

Dün imzalanan anlaşmanın üç ülke arasında bu alanda imzalanan ilk anlaşma olduğunu vurgulayan Berişa, "TAP sayesinde, Arnavutluk'un enerji potansiyeli yükselecek. Atina'da imzalanan belge, TAP'ın en önemli belgesidir.

Bu anlaşma olağanüstü öneme sahip" dedi. Azerbaycan'dan Avrupa'ya doğalgaz geçişini öngören Trans-Adriyatik Doğalgaz Boru Hattı projesinin hayata geçirilmesi için gerekli olan anlaşma, dün Atina'da imzalanmıştı.

Ana kaynağı Azerbaycan'ın "Şahdeniz 2" yatağı olan doğalgazın, Türkiye aracılığıyla Bulgaristan, Romanya ve Macaristan üzerinden Avusturya'ya aktarılmasını öngören "Nabucco West" doğalgaz boru hattına alternatif olarak hazırlanan TAP projesi, doğalgazın Türkiye'nin mevcut boru hattı aracılığıyla Yunanistan ve Arnavutluk üzerinden İtalya'nın Tarando bölgesine aktarılmasını öngörüyor. Bu konuda hangi projenin tercih edileceğiyle ilgili kesin kararın Haziran ayında açıklanması bekleniyor.

Muhabir: Tiran - Kayhan Gül Yayıncı: Serkan Fidan
YORUMLAR