temel eğitimden orta eğitime geçiş sistemi tanıtıldı

03.10.2013 18:01
- TEMEL EĞİTİMDEN ORTA EĞİTİME GEÇİŞ SİSTEMİ TANITILDI (FOTOĞRAFLI) CEMAL KÜLTER ŞIRNAK (İHA) - Şırnak'ta 'Temel eğitimden orta eğitime geçiş sistemi' tanıtıldı.

Temel eğitimden orta eğitime geçiş sistemi tanıtım toplantısına Şırnak Vali Yardımcısı Deniz Zeyrek, İl Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, Şırnak Belediye Başkan Yardımcısı A. Hamit İke, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Genel Sekreteri Cihat Sakın, kurum müdürleri, okul müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda sivil toplum kuruluşları katıldı.

Şırnak Vali Yardımcı Deniz Zeyrek, katılımcılara Şırnak’taki eğitimle ilgili önerilerini tavsiyeleri dinlemek istediğini belirterek, "İl milli eğitim müdürü bize yeni eğitim sistemiyle ilgili bilgi verecek. Orta öğretime geçiş sistemiyle ilgili ve yeni sistemle ilgili bilgi verecek" dedi.

Temel eğitimden orta eğitime geçiş sistemini anlatan Şırnak Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan ise, "Vatandaşların ve öğrencilerin bilgilendirilmesi lazım. Esasen Bakanlığımız yeni bir sınav getirmedi.

Zaten yapmış olduğumuz sınavlar vardı. Olan bazı derslerin bir dönemde iki sınavı var bazıları da iki saatten fazla olduğu için daha fazla yapılıyor.

Bazı öğretmenlerimizin notu boldur bazılarının ki ise kırktır ülke genelinde bir standart yoktu. Öncelikle istenen yapı şudur okul dışı eğitim faaliyetlerini bir kenara koymak Öğrencimizin derste dersi öğrenmek ve öğrenciye okulun bir yuva olduğunu bilincini oturtmaktır.

Ülke çapında eş zamanlı belli konuları aksatmadan işletmektir. Öğrencilerimizin stresini azaltmak için telafi sınavı olacak.

Eskiden SBS sınavına mazeret katılamayan bir öğrenci süper bir lise hayalini kaybediyordu ancak şimdi ise telafi sınavı çıktı öğrencini artık mazeret olduğu zaman tekrar sınava girecek" dedi. (CK-YRT-Y) 18:01:56 03102013.

YORUMLAR