piyasalar abd tarım dışı istihdam verisine odaklanacak

05.07.2013 09:15
İSTANBUL (AA) - Küresel piyasaların yaklaşık iki haftadır beklediği ABD tarım dışı istihdam verisi bugün saat 15.

30'da açıklanacak. ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Ben Bernanke'nin 19 Haziran'da yaptığı konuşmada verilere bağlı olarak parasal genişlemenin bu yıl eylül ayında sınırlandırılabileceği ve 2014 yılında sonlandırılabileceği açıklamasının ardından satış baskısı altında kalan piyasalar bugün açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerine odaklanmıştı.

Fed'in politikaları üzerinde önemli derecede etkili olan işsizlik verilerinin kötü gelmesi durumunda parasal genişlemeye yönelik iyimserliğin artacağını ve özellikle gelişmekte olan ülke piyasalarının birkaç gündür devam eden dengelenme sürecinin ardından yükselişe geçebileceğini tahmin eden analistler, yurt içinde de tahvil-bono piyasası ve BIST 100 endeksinin de pozitif seyredebileceğini kaydediyor. Dün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi'nin faizlerin uzun bir süre daha bu veya daha düşük seviyelerde olacağını açıklamasının ardından avronun diğer para birimleri karşısında düşüşe geçtiği ve hisse senedi piyasalarında alışların güçlendiği görüldü.

Yurt içinde tahvil-bono piyasasında gösterge tahvilin bileşik faizi yükselişle başladığı günde yatay bir seyir izlerken, BIST 100 endeksi ise küresel hisse senedi piyasalarına paralel olarak yükselişe geçti ve yüzde 2,29 oranında değer kazandı. Dün ABD piyasalarının kapalı olduğu günde Almanya'da DAX endeksi yüzde 2,10 oranında değer kazanırken, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,89, İspanya'da IBEX 35 endeksi yüzde 3,07 oranında değer kazandı.

Bugün ABD tarım dışı istihdam ve işsizlik verilerinin piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını belirten analistler, BIST 100 endeksinin 75.000 puanın üzerinde kalması durumunda pozitif görünümün devam edebileceğini, bu seviyenin altında ise satış baskılarının azalabileceğini kaydediyor.

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle: 13.00 Almanya, mayıs ayı fabrika siparişleri 14.

30 Türkiye, TCMB nisan ayı konut fiyat endeksi 15.30 ABD, tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri 17.

30 Türkiye, Hazine haziran ayı nakit dengesi
YORUMLAR