orman ve su işleri bakanı eroğlu-

19.07.2013 12:27
ANKARA (AA) - Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, "İşletmeye alınacak HES'ler ile enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın önüne set çekilecek" değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, yaptığı yazılı açıklamada, Devlet Su İşlerinin (DSİ), 2023'e kadar Türkiye'nin 216 milyar kilovvatt saat hesaplanan teknik hidroelektrik potansiyelinin çevresel, teknik, ekonomik ve sosyal olarak yapılabilir kısmının tamamını özel sektör iş birliğiyle ülke ekonomisine kazandıracağını bildirdi. Geçen yıl enerji ihtiyacının termik santrallerde üretilen enerji, petrol, doğalgaz ve kömür gibi fosil yakıtlardan karşılandığına işaret eden Eroğlu, üretilen bu enerji için kullanılan petrolün yüzde 92'sinin, doğalgazın ise yüzde 98'inin ithal edildiğini vurguladı.

Türkiye'nin 2012 yılı cari açığının 84 milyar dolar olduğunu ve aynı yıl içinde 60 milyar dolar enerji hammaddesi ithal ettiğini anımsatan Eroğlu, "Cari açığın kapatılmasında HES'lerin rolü büyük. İşletmeye alınacak HES'ler ile enerji hammaddesi ithalatından kaynaklanan cari açığın önüne set çekilecek" ifadesini kullandı.

İklim değişikliğiyle mücadele etmenin en etkin yolunun, tabiata zarar vermeyen temiz ve çevreci elektrik üretim şekli HES olduğunun altını çizen Eroğlu, bu yöntemle karbondioksit salınımının en alt seviyede gerçekleştiğini belirtti. Eroğlu, bugüne kadar işletmeye alınan HES'lerin üretimiyle yılda yaklaşık 40 milyon ton karbondioksit salınımının engellendiğini kaydederek, "HES'leri devreye almamış olsaydık, ihtiyaç fosil yakıtlarla karşılanacak ve iklim değişikliğiyle mücadelede bir adım geride olacaktık" ifadesini kullandı.

Açıklamada, DSİ Genel Müdürlüğü ve özel sektör tarafından işletmeye açılan hidroelektrik santrallerinin ülke ekonomisine katkısının 2013'ün ilk 6 ayı itibarıyla 6,1 milyar lira olduğu, yılın ilk 6 ayında üretilen 116 milyar 238 milyon kilovvat saat elektrik enerjisinin yüzde 29,2'sinin HES'lerden sağlandığı bilgisine yer verildi..

YORUMLAR