kılıçdaroğlu'na tazminat davası

22.03.2014 16:49
Kılıçdaroğlu'na tazminat davası - Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki'nin, Kılıçdaroğlu aleyhine açtığı tazminat davasının reddedildiğini açıklayan CHP Milletvekili Kulkuloğlu, Belediye giriş kapısına ayakkabı kutusu içinde sucuk bıraktı KAYSERİ (AA) - CHP Kayseri Milletvekili Şevki Kulkuloğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'nin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na aleyhine açtığı tazminat davasının reddedildiğini belirterek, belediye önüne ayakkabı kutusu içinde sucuk bıraktı.

Kulkuloğlu, partililerle birlikte Büyükşehir Belediyesi önünde, Özhaseki'nin, Kılıçdaroğlu aleyhinde açtığı tazminat davası ile ilgili açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 13.

12.2010 tarihli bütçe konuşmasında açıkladığı, Büyükşehir Belediyesi odaklı yolsuzluk iddiaları ile ilgili olarak, Özhaseki'nin avukatının 13.

12.2011'de mahkemeye başvurduğunu belirten Kulkuloğlu, şöyle devam etti: "Mahkeme 15 bin lira tazminata karar verdi.

Özhaseki'nin avukatı kararın kesinleşmesini beklemeden dosyayı icraya koydu. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Halil İbrahim Yolcu tazminatın yanı sıra faiz, vekalet ücreti, dava ve icra masrafları dahil olmak üzere toplam 21 bin 146 lirayı 08.

08.2012 tarihinde icraya yatırıp dosyayı temyiz etmişti.

Ancak Özhaseki, hukuk tanımadan sanki dava kesinleşmiş ve sonlanmış gibi 'baskın basanındır' diyerek, Türk milletini aldatarak sucuk dağıtmıştı. Gelinen noktada Yargıtay 4.

Hukuk Dairesi temyiz sürecinde Kılıçdaroğlu'nu haklı bulmuş ve Özhaseki aleyhine kararı 20.11.

2013 tarihinde bozmuştur. Kayseri'de ilk kararı veren 5.

Asliye Hukuk Mahkemesi de Yargıtay kararına uyma kararı alarak, Kılıçdaroğlu'nu haklı bulmuş ve yasal faizleriyle mahkeme masraf ve harçlarıyla vekalet ücretiyle bu paranın Kılıçdaroğlu'na iadesine ve davanın reddine 20.03.

2014 yani 2 gün önce karar vermiştir." Kulkuloğlu, ayakkabı kutusu içindeki 2 kilogram sucuğu Belediye giriş kapısına bırakarak, "Bunlar helal para ile alınmış sucuklardır.

Özhaseki'ye soyup getirdiğim hakiki Kayseri sucuklarını, üstüne iki yumurta kırarak yemesini, bunun üzerine de büyük bir bardak su içmesini tavsiye ederim" diye konuştu. - Özhaseki'nin avukatı açıklama yaptı Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Beyhan'la birlikte Belediye Meclis Salonu'nda açıklama yapan Özhaseki'nin Avukatı Mehmet Savruk ise Kılıçdaroğlu ve CHP'li milletvekillerine 50'ye yakın tazminat davası açtıklarını belirterek, bu davalardan kesinleşmiş olanların parasını çektiklerini, bazı davaların parası icra dairesine yatmış olmasına rağmen, hukuki süreç devam ettiğinden henüz çekmediklerini ifade etti.

Diğer davalarda da hukuki sürecin devam ettiğini anlatan Savruk, şöyle konuştu: "Ancak bir tek davada Yargıtay'ın tashihi karar sonucu verdiği kararı, sanki tüm davalarda verilmiş gibi kamuoyu yanıltılmaktadır. Bu davada verilen yerel mahkeme kararını temyiz ettik ve dolayısıyla henüz bu davanın da hukuki süreci devam etmektedir.

Kılıçdaroğlu'nun Meclis bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşma nedeniyle açılan tazminat davasında 25 bin lira tazminata hükmedilmişti. Temyiz sonucunda bu rakam 12 bin lira olarak belirlendi.

Tazminat henüz tahsil edilmedi.".

YORUMLAR