fonları bölgesel semineri adana'da yapılacak_10052013

10.05.2013 00:53
"CHA - AB Fonları Bölgesel Semineri Adana'da Yapılacak Türkiye'nin AB katılım öncesi fonlarını daha etkin kullanmasına katkıda bulunmak üzere Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen bölgesel seminerler devam ediyor.

Türkiye'nin çeşitli illerinde 8 Mayıs - 20 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek 'Ekonomik ve Sosyal Uyum Alanındaki AB Fonları' konulu seminerlerin ikincisi 13 Mayısta Adana Sürmeli Oteli'nde gerçekleştirilecek. Bu seminere, Çukurova'nın yanı sıra Doğu Akdeniz ve İpekyolu kalkınma ajanslarının işbirliğiyle Mersin, Kahramanmaraş, Hatay, Osmaniye, Gaziantep ve Kilis'ten katılımcılar bekleniyor.

Avrupa Birliği'nin (AB) aday ülkelere sağladığı IPA olarak da bilinen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı'nı tanıtmak ve ekonomik ve sosyal uyum alanında ülkemize sağlanan AB fonlarının daha etkin kullanılmasına katkıda bulunmak üzere Kalkınma Bakanlığı tarafından organize edilen bölgesel seminerler başlıyor. Türkiye'nin 9 farklı şehrinde düzenlenecek olan seminerler, AB ve Türkiye tarafından ortak finanse edilen ve Kalkınma Bakanlığı'nın yürüttüğü 'Ekonomik ve Sosyal Uyum Politikasında Kapasitenin Geliştirilmesi Projesi' kapsamında gerçekleştirilecek.

26 kalkınma ajansıyla işbirliği içinde düzenlenecek seminerlerde, mevcut Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA) kapsamındaki fon uygulamalarının yanı sıra 2014-2020 (IPA ) döneminde ülkemize tahsis edilecek AB fonlarının kullanımına yönelik hazırlıklar konusunda da bilgilendirme yapılacak. Seminerlerde, Kalkınma Bakanlığı ve Avrupa Birliği Bakanlığı'nın yanı sıra, IPA kapsamında program otoritesi olarak görev yapan Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri tarafından sunumlar yapılacak.

Sunumlarda, Kalkınma Bakanlığı, ülkemizin AB'ye ekonomik ve sosyal uyumunu, Avrupa Birliği Bakanlığı, Türkiye-AB mali işbirliği ve IPA'yı anlatırken; bölgesel rekabet edebilirlik, çevre, ulaştırma ve insan kaynaklarının geliştirilmesi operasyonel programlarına ilişkin bilgi ise program otoritesi bakanlıklar tarafından verilecek. " 00:53:18 2013-05-10 .

YORUMLAR