fındıktaki aflatoksine karşı makineli kurutma

23.08.2013 13:25
ORDU (AA) - HAYATİ AKÇAY - Fındığın iyi kurutulamamasından kaynaklanan ve fındık ihracatında önemli sorunlara neden olan aflatoksine karşı makineli kurutma hayata geçirildi.

Ordu'da topladığı fındığı kurutamayan üreticiler, fındıklarını ücretsiz kuratabilecek. Fındık fabrikaları, üretici tarafından nemli halde pazara indirilen fındığı kurutma makineleriyle ücretsiz kurutuyor.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Oğuz Gürsoy, M muhabirine yaptığı açıklamada, fındık kurutma makineleriyle fındıkta oluşan aflatoksine son vermek istediklerini söyledi. Son yıllarda fındıkta aflatoksin oluşumunda bir artış gözlemlendiğini, bunda kurutmaya yönelik yapılan hataların etkili olduğunu ifade eden Gürsoy, Karadeniz Bölgesi'nde hava şartlarının günlük değişebildiğini ve bu nedenle ürünün tam kurumadan pazara indirildiğini vurguladı.

"Fındıkta neme bağlı olarak oluşan aflatoksin son yıllarda ihracatçıların adeta başının belası olmuştu" diyen Gürsoy, şunları kaydetti: "Çünkü ihraç edilen Türk fındığı zaman zaman bu nedenlerden dolayı geri dönebiliyor ve bu da ürünümüzün markasına zarar veriyordu. Bu nedenle fındıkta aflatoksin oluşumunun önüne kurutma makineleri ile geçmeyi planladık.

Yurt dışından ilk etapta üçer tonluk üç adet kurutma makinesi getirdik. Bu makineleri organize sanayideki fabrikamıza yerleştirerek pazara nemli olarak indirilen fındıkları burada kurutmaya başladık.

Diğer fabrikalar da aynı şeyi yapıyor. Bu zamana kadar olumlu sonuç aldık diyebiliriz.

Amacımız fındık kurutma makineleriyle fındıkta oluşan aflatoksine son vermek. Bundan kuşkusuz ki ilk olarak ülkemiz kazançlı çıkacaktır.

Türk fındığı Avrupalı ülkelere ihracat edildiğinde herhangi bir sorunla karşılaşmayacaktır." Fındık kurutma makinelerinde ürünü 45 derecede kuruttukların anlatan Gürsoy, şöyle devam etti: "Öncelikle çeşitli nedenlerden dolayı pazara nemli olarak indirilen fındık uzman ekiplerce tespit ediliyor.

Tespit edilen bu fındıkların analizleri yapılıp numuneleri alındıktan sonra fabrikaya gönderilip buradaki üçer tonluk kazanların içine dökülüyor. Bu kazanların içinde fındık bir süre 45 derecede kurutuluyor.

Fındık kuruduktan ve soğuduktan sonra yeniden çuvallanarak işlenmek için entegre tesislerine geri götürülüyor. Böylelikle fındığın hem depolama ömrü uzun oluyor hem de ihracatta bir sorun oluşturmuyor.

Temenni ederiz ki bu sistemin tüm fındık illerine yayılması. Böylelikle fındıkta aflatoksin diye bir şey kalmaz.

" Gürsoy, kurutma makinelerinin mazot ile çalıştığını üreticilere ise ücretsiz hizmet verdiğini, fındık kurutma makinelerinin bölgede yaygınlaştırılarak aflatoksinin önüne tamamen geçilmesinin hedeflendiğini dile getirdi. "Fayda sağlayacağına inanıyorum" Ordu Üniversitesi (ODÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.

Dr. Turan Karadeniz de fındık kurutma makinelerinin fındıkta aflatoksin sorununa fayda sağlayacağına inandığını söyledi.

Son yıllarda kurutmaya yönelik, yanlış depolama ve kullanılan malzemelerden kaynaklı fındıkta aflatoksin oluştuğunu ifade eden Karadeniz, "Bu nedenle fındığın tadında ve renginde değişiklikler oluyordu" diye konuştu. Fındık işletmelerinin fındık kurutma makinelerini tercih etmelerini son derece olumlu karşıladığını da kaydeden Karadeniz, şöyle devam etti: "Ben fındık kurutma makinelerinin fayda sağlayacağına inanıyorum.

Son yıllarda fındıkta oluşan sorunlar nedeniyle kurutma makinelerinin kullanımı kaçınılmazdı. Bu sistem sayesinde fındıkta aflatoksin oluşumunun sona ereceğine inanıyorum.

Bu uygulama Türkiye'de daha çok yeni. Önümüzdeki günlerde bu makinelerin faydasını daha iyi anlayacağız.

" Karadeniz, Avrupa ülkelerinde kurutma makinelerin daha sıkça tercih edildiğini de sözlerine ekledi..

YORUMLAR