çin üniversitelerinden türkiye'ye çıkarma

30.11.2012 11:10
- ÇİN ÜNİVERSİTELERİNDEN TÜRKİYE'YE ÇIKARMA - ÇİN ÜNİVERSİTELERİ, TÜRK KÜLTÜR YILI İLAN ETTİKLERİ 2013'E TÜRK ÜNİVERSİTELERİYLE BİRLİKTE HAZIRLANIYOR (FOTOĞRAFLI) İSTANBUL (İHA) - Türk Kültür Yılı öncesi Türkiye'de çeşitli temaslarda bulunan Çinli heyet, Yeni Yüzyıl Üniversitesi'ni ziyaret ederek iyi niyet mektubu imzaladı.

Türkiye'de 2012 Çin Kültür Yılı olarak kutlanırken, 2013 yılı da Çin'de Türk Kültür Yılı ilan edildi. Bu çerçevede ülkemizde ortak projeler yapmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere üniversiteleri ziyaret eden Çin Halk Cumhuriyeti heyeti, İstanbul'da Yeni Yüzyıl Üniversitesi'yle, Anadolu'da da Pamukkale Üniversitesi ile görüşerek karşılıklı öğrenci ve akademisyen değişimi ve kültürel etkinliklerle ilgili iyi niyet mektubu imzaladı.

Aralarında Ceeiang Eyaleti Maliye Üniversitesi Rektörü Han Yixiang, Ceeiang Eyaleti Ningbo Üniversitesi Rektörü Zhao Fa, Çin Halk Cumhuriyeti Ceeiang Eyaleti Milli Eğitim Sınav Enstitüsü Başkanı ve Wanli Üniversitesi'nden yetkililerin de bulunduğu Çin heyeti, Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektör V. Prof.

Dr. Hüsnü Gündüz ile Rektör Yardımcısı ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.

Dr. Yaşar Hacısalihoğlu'nu makamlarında ziyaret ederek üniversite hakkında bilgi aldı.

Rektör Gündüz ile Maliye Üniversitesi Rektörü Han Yixiang, Ningbo Üniversitesi Rektörü Zhao Fa ve Venlie Üniversitesi yetkilisi Tao Guoxia arasında üniversiteler arası iş birliğine yönelik iyi niyet mektubu imzalandı. Görüşmede misafir heyet, Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nin geniş kapsamlı bir şehir üniversitesi olduğunu ve bölümlerinin kendi üniversiteleri ile hemen hemen aynı olduğunu belirterek öğrenci ve akademik personel değişimi gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Rektör Gündüz, görüşmelerin sonunda 10 fakültesi ve biri sağlık hizmetleri olmak üzere iki meslek yüksek okulu ile hizmet veren Yeni Yüzyıl Üniversitesi'nde Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki Türk Yılı'na hazırlık yapılabileceğini, eğitim ve kültürel etkinliklerde etkin rol oynayabileceklerini ifade etti. Rektör V.

Prof. Dr.

Gündüz, önümüzdeki günlerde gerçekleştirilmesi planlanan bu eğitim programları, araştırma merkezlerindeki sertifika programları, öğrenci ve akademisyen değişimi sayesinde geçmişe dayalı Türk-Çin dostluğuna da katkıda bulunulacağına inandığını söyledi. Konuk heyet, Yeni Yüzyıl Üniversitesi heyetini de en kısa zamanda Çin'de görmek istediklerini belirterek davette bulundu.

Heyet daha sonra üniversiteyi gezerek bilgi aldı. Çin'de 3 bin üniversitede ve 20 milyon civarında öğrenci eğitim görüyor.

(GS-Y) 11:10:35 30112012
YORUMLAR