bartın-amasra tünelinde ışık göründü

08.02.2013 17:13
BARTIN (A.

A) - Bartırı ile tarihi-turistik ilçesi Amasra arasındaki tünel açma çalışmaları tamamlandı. Bartın Valisi Bülent Savur, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ve protokol üyeleri tünelde incelemelerde bulundu.

Vali Savur, gazetecilere yaptığı açıklamada, çalışmaların gurur verici olduğunu söyleyerek, "Yapanlara da, yaptıranlara da, emeği geçenlere de dua etmemek mümkün değil. Amasra'ya hakim tepedeki tünelin çıkış noktasında seyir parkı da oluşturulacak.

Amasra'ya gelen misafirlerimiz dünyanın en güzel manzaralarından birini de burada izleme imkanı bulacak. Allah'a şükür böyle bir ilimiz, böyle bir ilçemiz var.

Buralara da yatırım yapan herkese de çok teşekkür ediyorum. Hayırlı, uğurlu olsun" ifadesini kullandı.

Tunç ise Amasra tüneli inşaatının 3 ay önce başladığını, bin 75 metre uzunluğundaki tünel açma çalışmalarının tamamlandığını söyledi. Viyadük ve bağlantı yollarının da yapılmasıyla tünelin yılsonuna kadar ulaşıma açılacağını ifade eden Tunç, şöyle konuştu: "Bartın-Amasra arasındaki 17 kilometre uzunluğundaki virajlı yollardan 30 dakika süren yolumuz, tünelin hizmete girmesinden sonra tünelle birlikte 6 kilometreye düşecek, Bartın'dan Amasra'ya ulaşım 5 dakikaya inecek.

Böylece Bartın il merkezimiz ile tarihi ve turistik ilçemiz Amasra birleşmiş olacak. Bunun yanında inşaatı devam eden Amasra yolcu iskelesinin yapılmasıyla birlikte dünyanın her yerinden Amasra'ya ulaşım deniz yoluyla da sağlanmış olacak.

Yine Bartın-Kurucaşile arasındaki 11 kilometrelik bölüm 4 tünelle geçilecek. 963 metre uzunluğundaki birinci tünelimiz tamamlanma aşamasına geldi, diğer tünellerimizdeki çalışmalar sürüyor" İncelemelere İl Jandarma Alay Komutanı Alaattin Karsavuran, AK Parti İl Başkanı Yaşar Arslan, Amasra Kaymakamı Mehmet Yıldız, bazı il genel meclis üyeleri ve partililerle daire müdürleri katıldı.

Muhabir: Selim Bostancı-Kasım Sakallı Yayıncı: Ebubekir Gülüm
YORUMLAR