17 Nisan 2014 Perşembe
Av. Gökben AHİ

Nafaka ödenmezse hapis cezası verilir mi?

24.02.2012 10:04:44

Eşiniz biriken nafakaları icra takibi başlatarak toplu halde talep edebilir. Ödenmediği takdirde hakkınızda hapis kararı çıkartabilir.

SORU:
Merhabalar e-mailinizi internette gördüm.
Ben yurtdışında kalıyorum. Türkiye’de evlendim ve boşanmada mahkeme bana eski esime ayda 200 TL çocuk için de 150 TL olmak üzere toplam 350 TL nafaka ile maddi ve manevi tazminat olarak 12.500 TL ödememe karar verdi. Temyizi de kaybettim. Şimdi kararı değiştirmek için başvurdum.

Eski esim bana paranın hepsini istiyorum yoksa icraya vereceğim diyor. Ben su an iflas ettim o parayı ödeyecek durumum yok. Yargıtay’da kararı bozdurma bitene kadar yani sonuç gelene kadar icraya verebilir mi? Bir de ödemezsem hapis cezası var mı?
Benim avukatım eski esimin emekli maaşı aldığını ben söylediğim halde mahkemeye söylemedi ve bazı delilleri mahkemeye sunmadı. Tekrar duruşma isteyebilir miyim?
Teşekkürler. İyi günler
Sami Er.

CEVAP:
Sami Bey; sorunuzda nafaka ve tazminat konusunda karar verildiğini, temyiz aşamasının da bittiği anlaşılıyor. Maddi ve manevi tazminat için değil ancak nafakanın ödenmemesi halinde maalesef hapis cezası var. Eşiniz biriken nafakaları icra takibi başlatarak toplu halde talep edebilir. Ödenmediği takdirde hakkınızda hapis kararı çıkartabilir. Bu nafakaları tahsil etmek için Yargıtay dönüşünün beklenmesine gerek yoktur.

Kararı değiştirmek için başvurdum demişsiniz. Burada nafakanın kaldırılması ya da azaltılması için bir dava açmış olduğunuzu zannediyorum. Bu davada eşinizin maaş aldığını, sizin iflas ettiğinizi ispat etmekle yükümlüsünüz. Delillerinizi burada sunabilirsiniz. Ancak nafaka kalksa ya da azalsa dahi bu önceki nafakaları ödeme yükümlülüğünüzü kaldırmayacaktır.

Etiketler: hapis, nafaka,

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!

emine turgut
07.01.2014 13:27
gününler ben esimden boşanıyorum kızımla bana nafaka 300 tl baylandı ödemiyor sigorta sı yok bende yenı iste calısacagım sigortalı nafakam azalırmı kaldıra bilir mi
ümit özbal
20.10.2013 13:52
2012 kasım da boşandım şimdı kadar nafakamı vermedı kurban bayramda kadar bekle dedi ama getirmedi pazartesi dava açıcam durum yok ne yap bilirim
tolga yılmaz
13.07.2013 09:28
asgari ücret alıyorum 6 ay evli kaldım çcuğum yok boşanıyorum tazminat çıktığında vermezsem bana herhangi bir cezası yada hapis cezası varmı lütfen yardımcı olun ve adıma sahip olduğum hiç bir mal yada eşya yok