Av. Gökben AHİ

gokben.ahi@gazetea24.com
24.02.2012 / 10:04

Av. Gökben AHİ

Nafaka ödenmezse hapis cezası verilir mi?

Eşiniz biriken nafakaları icra takibi başlatarak toplu halde talep edebilir. Ödenmediği takdirde hakkınızda hapis kararı çıkartabilir.

SORU:
Merhabalar e-mailinizi internette gördüm.
Ben yurtdışında kalıyorum. Türkiye’de evlendim ve boşanmada mahkeme bana eski esime ayda 200 TL çocuk için de 150 TL olmak üzere toplam 350 TL nafaka ile maddi ve manevi tazminat olarak 12.500 TL ödememe karar verdi. Temyizi de kaybettim. Şimdi kararı değiştirmek için başvurdum.

Eski esim bana paranın hepsini istiyorum yoksa icraya vereceğim diyor. Ben su an iflas ettim o parayı ödeyecek durumum yok. Yargıtay’da kararı bozdurma bitene kadar yani sonuç gelene kadar icraya verebilir mi? Bir de ödemezsem hapis cezası var mı?
Benim avukatım eski esimin emekli maaşı aldığını ben söylediğim halde mahkemeye söylemedi ve bazı delilleri mahkemeye sunmadı. Tekrar duruşma isteyebilir miyim?
Teşekkürler. İyi günler
Sami Er.

CEVAP:
Sami Bey; sorunuzda nafaka ve tazminat konusunda karar verildiğini, temyiz aşamasının da bittiği anlaşılıyor. Maddi ve manevi tazminat için değil ancak nafakanın ödenmemesi halinde maalesef hapis cezası var. Eşiniz biriken nafakaları icra takibi başlatarak toplu halde talep edebilir. Ödenmediği takdirde hakkınızda hapis kararı çıkartabilir. Bu nafakaları tahsil etmek için Yargıtay dönüşünün beklenmesine gerek yoktur.

Kararı değiştirmek için başvurdum demişsiniz. Burada nafakanın kaldırılması ya da azaltılması için bir dava açmış olduğunuzu zannediyorum. Bu davada eşinizin maaş aldığını, sizin iflas ettiğinizi ispat etmekle yükümlüsünüz. Delillerinizi burada sunabilirsiniz. Ancak nafaka kalksa ya da azalsa dahi bu önceki nafakaları ödeme yükümlülüğünüzü kaldırmayacaktır.

 
YORUMLAR
  • sebahattin eker 2014-12-12 11:14:06

    Slm benim boşanma davam 3 yıldır sürüyor anlamadım çocuklarlma nafaka ödememi gerekiyormuş boşanmadan nafaka bağlandı böyle birşey olurmu ve icra takibi açılmıştır acil cevap verirseniz sevinirim Teşekkürler 05307628670

Yazarın Diğer Yazıları

>> Kaç yaşına kadar babamdan yardım nafakası alabilirim? - 04.08.2014
>> MSN kayıtları boşanmada delil olur mu? - 24.02.2014
>> Kızımın velayetini almak için ne yapmalıyım? - 12.02.2014
>> Kızımın velayetini almak için ne yapmalıyım? - 17.01.2014
>> Kıdem tazminatı alarak işten ayrılmak mümkün müdür? - 30.12.2013
Hangi yazar bugün ne yazdı?
Ceren KENAR Bekir Coşkun Mümtaz TÜRKÖNE Gülay GÖKTÜRK
PYD kendi davasına neden hizmet etmiyor?
Tüm Yazarlar
GazeteA24 Yazarları
Abdullah AYAN Ateş NESİN Kenan KESKİN Sos. Güv. Danış. AV. Hasan DOĞAN Doç. Dr. B. Nazan WALPOTH Ahmed KAYMAK Av. Gökben AHİ Dr. Mithat TOSUN /  Gündelik düşüncelerin ötesine yolculuk...
AK Partinin Rektör adayı: Çamsarı...
Tüm Yazarlar