Yılbaşında okullar tatil mi? Yeni yılda kaç gün tatil var? Yılbaşında gezilecek yerler...

Yılbaşında öğrenciler öğretmenler memurlar kaç gün tatil yapacak?

    Yeni yıla yurt içi ve yurt dışında girmek isteyen vatandaşlar sabah saatlerinden itibaren Atatürk Havalimanı’nda zaman zaman yoğunluğa neden oldu. Hem hava hem kara trafiğinde yoğunluk yaşanırken evlerinde outranlar bu anlamda rahat bir gün geçirmiş oldu. Ayrıca birçok turistik bölgede de turizmcilerin yüzü güldü. Uludağ yüzde 100 doluluk oranına kavuştu.

4 günlük yılbaşı tatilini fırsat bilerek yeni yıla yurt dışı ve yurt içindeki tatil mekanlarında girmek isteyen vatandaşlar havalimanına akın etti. Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali’nde yolcu yoğunluğu yaşanmaması için polis, pasaport kontrol bankoları açık tutarken, yolculara daha hızlı hizmet verilmesi için yer hizmetleri personeli sayısı arttırıldı.

ULUDAĞ YÜZDE 100 DOLDU

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da oteller, hafta sonu itibarıyla yılbaşı paket programlarıyla yüzde 100 doluluk oranına ulaştı.
7 bin 500-8 bin yatak kapasitesine sahip Uludağ'da, yaz aylarında başlayan revizyon çalışmaları nedeniyle bu sayıda bin 500-2 bin düşüş olduğu, açığın Bursa merkezdeki otellerle telafi edileceği ve tatilcilerin Uludağ'a transferinin günübirlik sağlanacağı bildirildi.

TATİLCİLERE BURSA'DAN TRANSFER

Uludağ'daki bazı otellerde bu yaz, revizyon yapıldığını hatırlatan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölgesel Yürütme Kurulu Başkanı Mehmet Akkuş, bu yüzden yatak kapasitesinde bir azalma olduğunu bildirdi. Akkuş, yatak kapasitesinde bir hayli düşüş olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti:
“Eskiden bizim Uludağ'da 7 bin 500-8 bin yatak varken, şu anda 5 bin 500-6 bin yatak var. Yani bin 500-2 bin yatak gibi bir eksiğimiz var. Bu eksiklikten dolayı da gelen turistlerimizi herhalde bundan sonra Bursa merkezde ağırlayıp, transferlerle getirip götürmeye çalışacağız. Böyle de bir projemiz var. Sadece gelen turisti, Uludağ'da konaklatma değil, gerekirse şehir merkezinde de konaklatıp, transferle Uludağ'da çıkaracağız. Zaten kayak sabah 08.00'de başlayıp, akşam 17.00'de biten bir şekilde ama 08.00'de kesinlikle kimse kayağa başlamıyor, 11.00 gibi kayağa çıkıyorlar, 17.00 gibi de bitiyor. Saat 17.00'den sonra da 22.00'ye kadar eğlencesini yapmasının ardından biz 24.00'ten sonra da tekrar Bursa merkeze indirebiliriz.”

ULAŞIM TEK KALEMDE ÇÖZÜLECEK

Mehmet Akkuş, Bursa Büyükşehir Belediyesi ile ortak bir proje geliştireceklerine de değinerek, şöyle devam etti:
“Biliyorsunuz şu anda Büyükşehir Belediyesi, Bursa Deniz Otobüsleri (BUDO) diye, İstanbul seferleri başlatacak. BUDO'nun biletleriyle ilgili, Bursa'daki metronun biletleriyle ilgili ve teleferiğin Uludağ'a çıkmasıyla ilgili biletleri seyahat acentelerimize daha imkanlı, indirimli verilmesi için paket program yapacağız. İndirimli bilet talebimiz olacak Büyükşehir Belediyesi'nden. Özellikle meslektaşlarımız, İstanbul'da paket programı yaparken BUDO'sundan, metrosundan, teleferiğinden, ulaşımını tek kalemde çözecek. Çünkü o zaman daha güzel bir imkan müşteriye sunulacak, daha uygun şartlarda, İstanbul'da Uludağ'ı ve Bursa'yı pazarlama imkanımız olacak.”

Yabancı turistin en çok Rusya ve Almanya'dan, yerli ziyaretçilerin ise İstanbul ve Ankara başta olmak üzere civar bölgelerden, Türkiye'nin birçok ilinden geldiğini belirten Akkuş, “Ama İstanbul daha ağırlıklı. Çünkü İstanbul gerçekten de bizim için turizmde çok önemli bir nokta. Biz aslında kendimizi İstanbul'a pazarlayabilsek, başka taraflardan turist beklemeye ihtiyacımız yok” diye konuştu.

Akkuş, rezervasyonların yılbaşı ile sınırlı olmadığını, Uludağ'ın sömestre tatiline kadar çok yoğun şekilde turist ağırlayacağını vurgulayarak, “Uludağ, şu anda yılbaşı olarak paket programlarla dolu, ama ondan sonra yine sömestre tatiline kadar yüzde 85-90 doluluk oranı devam ediyor” dedi.

KAPADOKYA'NIN DA YÜZÜ GÜLDÜ


Türkiye'nin peribacaları, kayadan oyma eğlence merkezleri, butik otelleri ve sıcak hava balonları ile ünlü Kapadokya bölgesinde bulunan işletmeler, yılbaşı hazırlıklarını tamamladı.
Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, özellikle 24 Aralık'ta Noel tatiline giren ülkelerin vatandaşlarından Kapadokya bölgesine yoğun bir ilgi olduğunu, yılbaşıyla beraber turistlerin bu tatil sürecini Kapadokya'da çeşitli aktivitelerle geçireceklerini söyledi.
Bölgede bu dönemde Uzak Doğulu turistlerin yoğun olduğunu, özellikle Japonya'dan, Kore'den ve Hindistan'dan gelen turistlerin yılbaşını burada
geçireceklerini belirten Durmaz, “Kapadokya'da 2012'nin son günlerinde bahardan kalma bir hava yaşanıyor. Bölgemizdeki butik otellerde yüzde 90 doluluk oranı var, büyük 5 yıldızlı otellerimiz ise yüzde 70 dolu. Bölgede şu anda Uzak Doğu'dan, Japon, Koreli ve Hindistan'dan gelen turistler var. Avrupalı yok denecek kadar az” dedi.

 Yılbaşı tatili 4 güne çıkınca hem tatilciler hem de turizm şirketlerinin yüzü güldü. Türk turist, kriz nedeniyle fiyatları geçen yılla aynı kalan Avrupa turlarına yöneldi. Atina'da yılbaşı 259, Roma'da ise 399 euroya kadar indi

Pazartesi ve Salı gününe denk gelen yılbaşı tatili haftasonuyla birleşince hem yerli turist hem de turizm şirketlerinin yüzü güldü. Bir de fiyatlar Avrupa'daki kriz nedeniyle artmayınca Türk turist, 4 günlük yurtdışı tatil paketlerine yöneldi. Avrupa'da yılbaşı paketi turları 259 euroya kadar düştü. Geçen yıl haftasonuna denk gelen ve 2 gün olan yılbaşı tatili turizmcileri de üzmüştü. Ancak bu yıl Kurban Bayramı tatilinden yeni çıkan yerli turist, uzun tatil fırsatını kullanıp yılbaşında uygun fiyatlı yurtdışı turlarına ilgi gösterdi. Bu yıl yılbaşı turlarında en çok Paris, Roma ve Moskova ile vizesiz Balkan paketleri satılıyor. Şirketler 24 Aralık'ta başlayan Christmas dönemiyle birleşen yılbaşı tatilini değerlendirmek isteyenlere de uzun tatil turları sunuyor.

Bugünü 1 Ocak Salı’ya bağlayan gece 2013 yılına gireceğiz. Haliyle 2013 yılının ilk günü 1 Ocak 2013 Salı günü olacak. Öğrencilerin merak ettiği konulardan biri hakkında bilgi vereyim. Öğrencilerimiz 1 Ocak 2013 okullar tatil mi diye soruyorlar. Eokul-meb.com olarak öğrencilerimize 1 Ocak 2013 Salı günü yani yılbaşında okullar tatil mi değil mi hemen açıklıyorum.

Sevgili öğrenciler 2013 yılbaşında okullar 1 gün tatil olacak. 2013 yılının ilk günü yani yılbaşı Salı gününe denk geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yılbaşında 1 günlük tatil var. Öğrenciler 2 Ocak 2013 Çarşamba günü tekrar okullara dönecekler.
Sitemizden sürekli tatil haberleri bekleyen öğrencilerimize sevinçli haberi vermiş olduk: 1 Ocak 2013 Salı günü okullar tatil …

TÜRK İŞİ NOEL KUTLAMASI - TIKLA İZLE

YILBAŞI GECESİNİ NEREDE GEÇİRMELİ - TIKLA İZLE

VİCTORİA'S SECRET MANKENLERİNDEN SEKSİ YILBAŞI TANITIMI - TIKLA İZLE

HADİSE'DEN YILBAŞI ŞOVU - TIKLA İZLE

YILBAŞINDA İSTANBUL'A OLAĞANÜSTÜ TEDBİR - FOTO GALERİ

YILBAŞINDA SOKAKLARDA SIZDILAR - FOTO GALERİ

FACEBOOK'UN YILBAŞINI ERKEN KUTLAYAN KULLANICILARI - FOTO GALERİ

ANTALYA'NIN NOEL ANNELERİ - FOTO GALERİ

NUTS GÜZELLERİNDEN YILBAŞINA ÖZEL POZLAR - FOTO GALERİ

- 31 Aralık 2012 Günü normal mesai yapılacak
- 01 Ocak 2013 Günü Resmi tatil ilan edildi
- 2013 yılbaşında okullar 1 gün tatil olacak. 2013 yılının ilk günü yani yılbaşı Salı gününe denk geliyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yılbaşında 1 günlük tatil var. Öğrenciler 2 Ocak 2013 Çarşamba günü tekrar okullara dönecekler.

 

YORUMLAR