YGS 2014 iptal mi olacak? 23 Mart Pazar YGS iptal mi ediliyor?

ÖSYM 23 Mart 2014 YGS'i iptal edecek mi? YGS 2014 iptal edilebilir mi? YGS'nin iptaline dair tüm cevaplar...

GazeteA24.com » eğitim » YGS 2014 iptal mi olacak? 23 Mart Pazar YGS iptal mi ediliyor?

 YGS'ye İstanbul Zeytinburnu'nda giren öğrenciler, Nevruz kutlamaları nedeniyle gürültü kabusu yaşadı. Kulaklarını tıkamaları için adaylara pamuk verildi. Hukukçulara göre gürültü gerekçesiyle öğrenciler sınavın iptalini isteyebilir.

Geçtiğimiz pazar günü Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) Zeytinburnu'ndaki okulda giren öğrenciler "gürültümağduru" oldu. Nevruz kutlamalarının gürültüsü sınav salonlarını doldurunca öğrencilere "kulaklarını tıkasınlar" diye pamuk dağıtıldı.

Gürültüden soruları çözmekte zorlanan öğrenciler sınavdan ağlayarak çıkarken velileri de isyan etti. Bu öğrencilerin durumunu hukukçulara sorduk. Avukat Behiç Bayramoğlu, "Mağdur vatandaşlar tazminat haklarını saklı tutarak, İdare Mahkemesi'ne başvurup, sınavın iptalini isteyebilirler. Öyle gürültülü bir ortamda sınava konsantre olmaları çok zor" diye konuştu.

Avukat Uygar Çöltekin de "Etkinlik alanına yakın okullarda sınav planlayan ÖSYM veya sınav yapılacak okullara yakın yerde etkinlik faaliyetine izin veren İstanbul Valiliği 'İdari hizmetin kötü işlemesi' gerekçesiyle tazminata mahküm edilebilir" dedi.

SINAV TEKRAR EDİLEBİLİR

Avukat Uğur Poyraz ise bölgedeki okullardaki öğrencilerin sınavının iptal edilip yeniden sınava alınmaları gerektiğini söyledi. Poyraz, "Bir soru bile insanın geleceğini belirliyor. Onlar da diğer çocuklarla eşit şartlarda huzur içinde sınava girmeliler. Devlet aynı ortamı sağlamakla mükelleftir. Bu çocukların mutlaka yeniden sınava alınması lazım. Sonuç alamazlarsa Avrupa İnsan HaklarıMahkemesi'ne gidebilirler" dedi.


YORUMLAR