Yavuz Sultan Selim Köprüsü açılış töreni izle, yeni köprünün adı ne?

İstanbul'a yapılan 3. köprünün adı Yavuz Sultan Selim Köprüsü oldu, açıklamayı bizzat Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yaptı.

Başbakan'ın konuşmasının satırbaşları:

"Fatih Sultan Mehmet'in bir karanlık çağı kapatıp, bir aydınlık çağı açışının 560. yılında bir aradayız. Fatih Sultan Mehmet Han bize İstanbul başta olmak üzere, muhteşem şehirler bırakmakla kalmamış, fetih ruhunu da kendisinden sonra gelen nesillere miras olarak bırakmıştı.""Gerek Fatih, gerek ondan sonra gelen idareciler, başta İstanbul olmak üzere, çok büyük eserler inşa ettiler. Biz de tarihimize eserler bırakmaya devam ediyoruz. Bugün İstanbul'un fethinin 560. yıldönümüde sizin huzurunuzda bir kez daha tarih yazıyor, dev bir projeye imza atıyoruz."

"Bir medeniyet şehri olan İstanbul'a bir medeniyet projesi kazandırıyoruz. Raylı sistemiyle bu köprümüz farklı bir özellik arz ediyor. Nasıl ki Marmaray'da Pekin'i Londra'ya bağlayan bir yüksek hızlı tren varsa, burada da inşallah bunun bir örneğini göreceğiz. Bundan sonra İstanbul'da ağır vasıtaları görmeyeceğiz. Bağlantı yollarıyla, çok farklı bir görüntü arz edecek. Bu köprü aynı zamanda çevreyi korumaya yönelik özellikleri olan bir köprü olacak."

"3. havalimanı 100 milyon insan kapasiteli, dünyanın çok bahsedeceği bir havalimanı olacak. Bazıları bilmiyor, çünkü ağzı olan konuşuyor. Bu havalimanı nerede yapılıyor haberi yok. Televizyonlarda dinliyorum zaman zaman. Şu kadar ağaç kesiliyor, bu kadar ağaç kesiliyor. Oraları bir gezip görse, adeta savaştan çıkmış bir coğrafya. Daha önce oraları tamamen taş ve kömür ocağı olmuş. Burada bu modern proje hayata geçerken, İstanbul'un mevcut havalimanı ihtiyaçlara cevap vermiyor. Gecikmeler nedeniyle vatandaşlarımızın şikayetlerini dinliyoruz."

DÜNYADA 'EN'LERİ BU KÖPRÜDE!

Teknik özellikleri bakımından dünyada ilk olacak köprünün öne çıkan özellikleri şöyle:

- Köprü üzerinde (2x4 araç yolu, 2x1 raylı sistem) 8 şerit araç yolu, 2 hat demiryolu yer alacak
- 59 metre tabliye genişliğe sahip dünyanın ilk köprüsü olacak
- Köprü üzerinde raylı geçiş sistemi olan dünyadaki ilk köprü olacak
- Köprünün kule yüksekliği 320 olacak
- 3. köprüde bin 408 metre açıklıklı ve tek tabliye olarak inşa edilecek. Bu nedenle hem asma hem de eğik kablolarla takviye özelliği olacak
- Köprünün tabliyesini askı halatlar taşayacak, eğik kablolarla tabliyenin rijitliği yani sağlamlığı pekiştirilecek
- Yük altında deformasyon olmaması sağlanacak
- Tabliyeden gelen yükler arasında denge sağlanacak ve yükler ana kuleye aktarılmış olacak.


YORUMLAR