Türkiye bölgelere tur tur fiyatları

Son yılların popüler turizm alanlarından kültür ve tarih turlarına ilgi giderek artıyor.

 Özellikle gençlerin talep ettiği ve Kapadokya’dan Doğu Karadeniz’e değişik bölgelere düzenlenen turlarda geçen yıllara göre artış yaşanıyor

Türkiye’de her yıl 1.5 milyon kişi turizm acentaları aracılığıyla tatile çıkıyor. Ve her geçen gün tatile çıkan sayısı da artıyor. Yakında okullar tatil olacak ve turizmde hareketlilik de artacak.

Yaz deyince ilk aklımıza deniz, kum, güneş tatili geliyor kuşkusuz. Türkiye’de de tercih genelde deniz, kum, güneş tatili oluyor. Erken rezervasyon sayesinde yaz aylarında tatil adreslerini kış aylarından belirleyenlerin sayısı artıyor.

Bir süredir Türkiye’de yaz aylarında tatil tercihlerinde de değişiklik yaşanıyor. Tur Operatörleri Platformu’nun verilerine göre, tatile çıkanların yüzde 25’i tarih ve kültür turlarını tercih etmeye başladı.

Bahar aylarında ilgi gören GAP turlarının yanı sıra son dönemde tarih, kültür ve eğlenceyi bir araya getiren tatil olanakları çok ilgi görüyor.

Gençler ağırlıklı

Özellikle genç tatilciler ‘hem kültür-tarih hem de eğlence olsun’ diyor. Tatil.com Kültür Turları Müdürü Yasin Uzun kültür turlarına bakışın çok değiştiğini söylüyor.

“Artık yalnızca tarihi yapıların gezildiği tarih turları geçmişte kaldı. Özellikle gençler fırsatları iyi değerlendirmek istiyor. Tarihi bir yeri gezdiği turda denizden de güneşten de yararlanmak istiyor. Biz de bu talepler doğrultusunda tarih ve kültür turlarını deniz ve güneşle birleştiriyoruz” diyor Uzun.

Ege’ye rağbet çok

‘Son dönemde en çok hangi turlar ilgi çekiyor?’ sorusunun yanıtı da tahmin edeceğiniz gibi Ege Bölgesi’ndeki turlar. Hem tarih hem denizin vazgeçilmez adresi Ege Bölgesi için tekneyle yapılan tarih-kültür turları çok ilgi görüyor. Akdeniz Bölgesi’nde de tarih ve kültür turları hem tekne hem de rafting gibi aktivitelerle birleştiriliyor.

Tatil.com’un verilerine göre bu sezonun en çok ilgi çeken tarih-kültür-deniz-güneş turları İonya turu (Kuşadası-Pamukkale), Likya Turu (Fethiye), Karya Turu (Marmaris), Misya Turu (Ayvalik), Ege Kıyıları Turu (Kuşadası-Bodrum-Marmaris-Fethiye) ve Bodrum Turu.

Tur fiyatlarına gelince, aslına bakarsanız otel tercihlerine, tekne gibi alternatiflere göre tur fiyatları da çok değişiyor.

Bahar aylarında ilgi gören GAP turları en az 4 gün sürüyor. Fiyatları 560-1100 lira arasında.

Kapadokya turları 2 günlük de olabiliyor. 175-295 lira arasında...

En çok ilgi çeken turlar

- Likya 455 - 775 lira arasında (Tekneyle Likya turları 445 liradan başlıyor)

- Karya Turu 315 liradan başlıyor (Tekneyle Karya Turu 445 liradan başlayan fiyatlarla yapılabiliyor)

- Misya Turu 415 liradan başlıyor.

-Pamfilya Turu rafting + tekneyle 415 liradan başlıyor.

-Frigya Turu 375 liradan başlıyor.

- Karadeniz Turları 619 TL ile 1.299 lira arasında

Kapadokya’ya rağbet çok

Kültür turlarında tatilcilerin günübirlik Sapanca turundan Güneydoğu Anadolu (GAP) turuna kadar onlarca seçeneği var. Türkiye’de en çok ilgi gören kültür turu bölgesi ise her yıl olduğu gibi bu yıl da Kapadokya. 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ ’ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu peribacaları ve balon turları yerli yabancı tüm turistlerden büyük ilgi görüyor. Bu bölgeyi Doğu Karadeniz, GAP, Kuzey Ege (Assos, Bozcaada) ve Batı Karadeniz (Safranbolu-Abant) takip ediyor.


YORUMLAR