Taksim'de polis müdalesi!

Taksim'deki çağrıya uyan çok sayıda kişi ellerinde karanfillerle geldi

GazeteA24.com » yaşam » Taksim'de polis müdalesi!

Taksim'e polis müdahalesi..

 "DAĞILIN" ANONSU YAPILDI Bir süre sonra polis ekipleri eylemcilere "Dağılın"uyarısı yaptı. Uyarı üzerine grubun Gezi Parkı'ndan uzaklaşmaya başladığı görüldü. Ancak gruplar bir süre sonra tekrar park önüne gelmeye başladı. Bunun üzerine polis Gezi Parkı merdivenlerinden inerek meydana doğru yürümeye başladı. Polis grubu önüne katarak İstiklal Caddesi'ne doğru yürüyor. Grup dağılmamakta direnince polis saat 20:35'de TOMA'larla su püskürterek müdahaleye başladıTaksim’de Gezi Parkı’na girmek isteyen eylemcilere polis izin vermedi. Sadece Valiliğin izniyle Taksim Dayanışma Platformundan 9 kişi Gezi Parkına girip çiçek bıraktı.

Taksimde karanfil eylemi!
Çağrıya uyan çok sayıda kişi de Taksim Meydanı'na çıktı. Atatürk heykelinden The Marmara Oteli'ne kadar uzanan kalabalık slogan atarak olaylarda yaşamını yitirenleri anıyor.

Topluluğun elinde sadece Taksim Dayanışma'nın bayrakları bulunuyor.

Gezi Parkı’nın merdivenlerine çıkan bir kişi, önlem alan polis ekiplerine parka girmek istediğini söyledi. Ancak görevli polisler, şahısla konuşarak parka girmesine izin verilmeyeceğini belirtti. Bu sırada eylemcinin yanına gelen yaklaşık 20 kişilik grup da parka girmek istedi. Bunun üzerine parkın merdivenlerine gelen emniyet amiri eylemcilerle görüştü. Emniyet amiri eylemcilerle görüşerek Taksim Meydanı’na götürdü. Burada ikna edilen eylemciler, Gezi Parkı’na girmekten vazgeçip dağıldı.

Öte yandan Gezi Parkı ve Taksim Meydanı'nda çok sayıda polisin önlem aldığı görüldü.

GEZİ PARKI ANMASINA KADIKÖY'DEN DESTEK

Taksim Dayanışması'nın 19.00'da Taksim Meydanı'nda düzenleyeceği anma törenine katılmak üzere yaklaşık 500 kişi Kadıköy Boğa heykelinin önünde biraraya geldi. Gezi Parkı olaylarında hayatını kaybedenlerin adı söylendi. Gruptakiler de hep bir ağızdan "Yaşıyor" dedi. Diren Kadıköy pankartı taşıyan gruptakiler "Her yer Taksim heryer direniş" ve "Faşizme karşı omuz omuza" sloganlarıyla yürüyüşe geçti. Çevredeki vatandaşlar da alkışlarla yürüyüşe katılanlara destek verdi. Eylemciler yürüyüşün ardından Kadıköy İskelesi'ne ulaştı. Eylemciler iskelede akbil basmadan turnikelerin üzerinden atlayarak vapura bindi.

 


YORUMLAR