Soçi olimpiyata 'halka' skandalıyla merhaba dedi!

Açılış törenindeki görsel şovlar sırasında olimpiyat halkalarından en sağda bulunan ve Amerika'yı simgeleyen kırmızı halkanın açılmaması şok etkisi yarattı.

GazeteA24.com » pr » Soçi olimpiyata 'halka' skandalıyla merhaba dedi!

 DÜNYA BÖYLE BÜTÇE GÖRMEDİ

Tüm dünyanın dört gözle beklediği açılış öncesi yaşanana güvenlik endişesi, insan hakları ihlali sıkıntısı ve geçikmede yaşanan hazırlıklar, organizasyon daha başlamadan açılış öncesi tanıtım kampanyasını büyük sekteye uğratsa da, Rusya'nın Oyunlar için yaptığı yaklaşık 50 milyon dolarlık yatırım, şimdiye kadar ki Kış Olimpiyat Oyunları'nın yapıldığı kentlerin toplam bütçesinden daha fazla bir para anlamına geliyor.

OLİMPİYATA İLK TERÖR GÖLGESİ - SOKAK KÖPEKLERİ KATLİAMI...

Soçi'de Olimpiyatlara hazırlık olak şehirdeki başıboş köpekleri öldürerek sokakları temizlemeye başlanması sırasında özel bir şirketin “olabildiğince fazla” sokak köpeğini öldürmekle görevlendirildiği ortaya çıkmış, korkunç katliamla görevlendirilen Basia İmha Servisleri adlı şirketin başkanı Alexei Sorokin ise yaptığı açıklamada, “Olimpiyat oyunları sırasında saatte 130 km hızla yol alan bir kayakçının karşısına pistte başıboş bir köpeğin çıktığını düşünün!”, sözleriyle imha emrini savunmuştu.

GÜNEY KORE İLE KAPIŞMIŞTI

4 Temmuz 2007'de Guatemala'da toplanan Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nin (IOC) 119. oturumunda, Güney Kore’den Pyeongchang, Avusturya’dan Salzburg ve Rusya’dan Sochi oyunlara ev sahipliği yapmak için yarışmış, Pyeongchang ile finale kalan Sochi 47 oya karşılık 51 oyla oyunları düzenlemeye hak kazanmıştı.

MADALYADA İLK 3 TAHMİNİ

Oyunlar öncesi yapılan tahminler madalya sıralamasında Kanada, Norveç ve Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk 3 sırayı alacağı yönünde...

ÜLKEMİZİ KİMLER TEMSİL EDECEK?

Oyunlarda ülkemizi toplam 6 sporcu temsil edecek.

KAYAK

Kayaklı Koşu:
Kelime ÇETİNKAYA
Sabahattin OĞLAGO

Alp Disiplini:
Tuğba KOCAAĞA
Emre ŞİMŞEK

BUZ PATENİ

Buz Dansı
Alisa AGAFONOVA
Alper UÇAR

SOÇİ'DEN NOTLAR...

*Kış Olimpiyatları'nı dünya çapında yaklaşık 3 milyar insanın izlemesi bekleniyor.

*Oyunlara akredite olan gazeteci sayısı ise oyuna katılan sporcu ve delegelerin tam iki katı: 12 bin.

*Oyunlarda 25 bin gönüllü genç görev yapacak.

*Yaklaşık 40 bin polisin görevlendirildiği Soçi'de tedbirler kapsamında bazı yollar araç trafiğine kapalı tutuluyor.

*Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da eşi Emine Erdoğan ile açılış törenini izledi.


YORUMLAR