Sırrı Süreyya Önder: Türküm, Allah başka kader vermesin

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Şanlıurfa'da katıldığı panelde tartışılacak sözler söyledi.

GazeteA24.com » politika » Sırrı Süreyya Önder: Türküm, Allah başka kader vermesin

 Şanlıurfa'da, düzenlenen 'Kürt sorunu ve hükümetin Suriye politikası' paneline konuşmacı olarak Murat Belge, Pelin Batu, Hilal Kaplan, Sırrı Süreyya Önder ve Akın Özçer katıldı.

10 Aralık İnsan Hakları Haftası dolayısıyla Şanlıurfa Barosu Devlet Su İşleri (DSİ) Konferans Salonu'ndaki panelde salon tıklım tıklım doldu.

'ATATÜRK'ÜN GÖLGESİ ALTINDA KONUŞUYORUM'
Salondaki Atatürk'ün sözünün gölgesi altında konuştuğunu ifade eden yazar Hilal Kaplan, "Şanlıurfa'ya gelip de insan hakları konusunda konuşmayı mantıklı bulmuyorum. Çünkü burada insan hakları halen ihlal ediliyor" dedi. Müslüman Kürtler ile Müslüman Türkler arasında kardeşlik kapısının kapandığı söyleminin ortalarda dolandığını belirten Hilal Kaplan, "Bir arada yaşama iradesi bağlamında ve şimdiye kadar 30 yıllık süreçte bir iç savaş olmadıysa bu söylem yersizdir. Yıllarca Fırat'ın batısının, Fırat'ın doğusundan haberi yoktu" dedi.

BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Şanlıurfa Barosu tarafından düzenlenen "İnsan Hakları" paneline katıldı. Konukları Kürtçe selamlayarak başlayan BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Şanlıurfa ile ilgili fıkralar anlatarak salondakileri kahkahalara boğdu.

'DİĞER ARKADAŞLAR RAHAT OLSUN FEZLEKELER BİZİM İÇİN'
BDP milletvekilleri hakkında hazırlanan fezlekelere göndermede bulunan Önder, "Katıldığımız her toplantıdan sonra hakkımızda fezlekeler hazırlanıyor. Bu toplantıdan sonra da hazırlanacaktır. Bu fezlekeler özellikle bizim için olduğundan diğer arkadaşlarımızı rahat olabilirler" diye konuştu.

Anayasanın yeni düzenleme komisyonunda bulunduğunu belirten Önder, "Ancak ironi şuradadır ki ben anayasayı ihlal ettiğim gerekçesiyle 12 yıl hapis yatmıştım" dedi.

'KURDA KUŞA EYVALLAH DİYECEK TİPLER DEĞİL'
Son günlerde "BDP'li vekillerin siyaset yapmayı bilmedikleri" sözlerinin çok söylediğini belirten Sırrı Süreyya Önder, "Devlet sivil siyasete ne kadar alan açtı da siz bizden hesap soruyorsunuz? Bu sözüm 'BDP siyaset yapmıyor' diyen herkesedir. BDP'ye ya da herhangi bir partiye ne kadar alan açıldı da bizim siyaset yapmadığımız konusunda dem vuruyorsunuz. 11 bin 400 partilimiz cezaevinde. Hiç kurda kuşa eyvallah edecek tipler de değil. Ana dilde savunma için hiçbiri ifade vermedi. Bunun yüzde 5'i Filistin hikayesi olsaydı burada zılgıtlarla karşılanırdık. Kürt yapınca hiçbir önemi yok öylemi. Bu hukuksuz mahkemede sanıkla yargıç yer değiştirdi" ifadelerini kullandı.

'AK PARTİLİ KÜRTLER KORKUYOR'
BDP'li milletvekilleri hakkında hazırlanan ve onların dokunulmazlığının kaldırılmasını ön gören fezleke konusuna değinen Önder, dokunulmazlıkların kaldırılmayacağını, çünkü AK Parti'li Kürt milletvekillerinin oy kaybetme korkusuyla buna karşı çıkacaklarını iddia etti.

'KÜRTÇE SEÇMELİ DERSE KÜRT NİYE BAŞVURSUN Kİ?'
Kürtçe seçmeli derse başvurunun beklenenin altında olmasını değerlendiren BDP Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Kürtlerin Kürtçe derse ihtiyacı olmadığını, asıl Kürtçeyi öğrenmesi gerekenin Türkler olduğunu söyledi. Önder, "Türklere zorunlu olmalıdır ki aynı dili konuşalım. Önemli olan, seçmeli dersi getirmek değil, anadilde eğitim hakkını vermektir" diye konuştu.

'BEN DE TÜRK'ÜM, ALLAH BAŞKA KEDER VERMESİN'
"Türk'ün hassasiyetini her şeyden önce önem veriyorlar. Ben kendimi bildim bileli bu Türk'ün hassasiyeti artıyor, eksiliyor. Habur iptal edildi. Tek seslilik olunca, hep onlar konuşunca söylenen normal bir şeymiş gibi geliyor" diyen Önder, "Ben de Türk'üm, Allah başka bir keder vermesin" ifadesini kullandı.


YORUMLAR