Sigara zamları 2014, zam fiyatları 2014, marlboro ne kadar oldu?

2014 Yılı zamla birlikte geldi! Sigara fiyatlarına yüzde 20 zam geldi? Hangi sigara kaç para oldu?

  2014 yılı zamla birlikte geldi. Uzun zamandır konuşulan sigara ve alkole zam geldi. Yeni gelen zamlarla birlikte en ucuz sigaranın fiyatı 5 liradan 6 liraya çıkacak. Zam sonrası diğer sigaralara gelmesi beklenen zamlar şöyle:

MALBORO 9 TL ‘DEN 9,5 TL’YE

PARLIAMENT 9,5 TL’DEN 10 TL’ye

WİNSTON 7.5 TL’DEN 8 TL’YE

CAMEL 8 TL’DEN 8,5 TL’YE

MURATTİ 7.5 TL’DEN 8 TL’YE

LARK 6.5 TL’DEN 7 TL’YE

VICEROY 6.5 TL’DEN 7 TL’YE çıkması bekleniyor.

SİGARAYA YENİ YILDA NEDEN ZAM GELDİ?
Maliye Bakanlığı, sigara şirketlerinin 'fiyat indirimi' oyununu bugün Resmi Gazete'de yayımlanan yeni vergi düzenlemesiyle bozdu. Sigara şirketleri pazardan daha fazla pay kapma yarışına girerek, Kasım ayında fiyatlarında 'olağanüstü' indirimler yapmışlardı. 50 kuruş ile 2 lira arasında değişen miktarlarda yapılan indirimlerle en düşük sigara fiyatı 5 liraya kadar düşmüştü.

Sigara fiyatlarındaki bu indirim vergi gelirlerinde düşüşe neden olurken, şirketlerin bu hamlesine karşın Maliye Bakanlığı'nın ne yapacağı merak ediliyordu. İşte Maliye Bakanlığı'nın önerisiyle bugünkü Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla, sigarada paket başına alınan maktu vergi miktarı, 4 kuruşluk zamla 9 kuruştan 13 kuruşa yükseltildi. Asgari maktu vergi ise paket başına 3.22 liradan 3.75 liraya çıktı.

 


YORUMLAR