Sbs ek yerleştirme lise kayıtları ne zaman bitecek?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) SBS'nin kaldırılmasının ardından ortaöğretime geçişte bir model belirlemek için 16 ilde uzmanları, ailelerin ve öğrencilerin de katıldığı toplantıların ilkini Adana'da gerçekleştird

     SBS ek yerleştirme tercih işlemleri 19 Ağustos 2013 günü başlıyor. 2013 SBS ek yerleştirme işlemleri ile herhangi bir liseye yerleşemeyen öğrenciler başvurularını yapacak. 2013 sbs ek yerleştirme işlemlerini " E Okul " sistemi üzerinden 10 adet okul tercihi yapacak. SBS ek yerleştirme 29 ağustos 2013 günü mesai bitimine kadar yapılacaktır.  Tercih işlemlerinizi son güne bırakmayınız.

SBS Ek yerleştirme sonuçları ise 2 Eylül 2013 günü Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesi olan meb.gov.tr 'den duyurulacaktır.

2013 SBS ek yerleştirme tercih işlemleri ne zaman bitecek?

NUSAYBİN'DE 45 LİRA İZDİHAMI – FOTO GALERİ

GÜLBEN ERGEN KARS'TA ANAOKULU AÇILIŞINDA – FOTO GALERİ

ATANAMAYAN PINAR ÖĞRETMEN MODEL OLDU (foto galeri)

Öğrenciler, e-kayıt başvurularını https://e-okul.meb.gov.tr adresinden yapacak. Öğrenciler, 29 Ağustos’a kadar bölge sınırlaması olmaksızın 10 adet okul tercihini e-okul sistemi üzerinden gerçekleştirecek.

2013 SBS Ek yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak?

2013 SBS Ek yerleştirme sonuçları 2 Eylül 2013 günü açıklanacak. Kesin kayıtlar 2-13 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

SBS YERİNE YENİ SINAV MODELİ ARANIYOR

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) SBS'nin kaldırılmasının ardından ortaöğretime geçişte bir model belirlemek için 16 ilde uzmanları, ailelerin ve öğrencilerin de katıldığı toplantıların ilkini Adana'da gerçekleştirdi.

Bakanlık, SBS’nin kaldırılmasından sonra, ortaöğretime geçişte yeni bir model geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Bakanlık bu kapsamda 16 ilde yeni modeli belirlemek için uzmanlar, veliler ve öğrencilerle görüşerek bir model ortaya koyma yoluna gidecek. Bu kapsamda bakanlık ilk toplantısını Adana'da gerçekleştirdi. Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik yaptığı konuşmada, “16 ilde yapılacak olan SBS yerine gelecek sistemin olumlu ve olumsuz yanlarının tartışılacağı bir toplantıdayız. Bu toplantılardan çıkan değerli fikirleri tartışarak, ardından merkezde istişare toplantıları yaparak son halini vereceğiz. Çocuklarımızı iki teste mahkum etmek istemiyoruz. Sadece test çözen, kendini ifade etmekten yoksun öğrenciler istemediğimizden bu programları düzenledik. Zira tüm paydaşların görüşleri doğrultusunda, modele son şekli verilecektir" dedi.

Milli Eğitim Bakanı Danışmanlarından Proje Koordinatörü Ahmet Kızılkaya da, "Toplantımızın amacı oluşturulmuş modeli sizlerle paylaşmak değil, sizlerle beraber bir model oluşturmaktır. 16 ilde bu toplantıları gerçekleştiriyoruz. Buradan çıkacak sonuçlar ve elde edilecek verilerle yeni modeli oluşturacağız. Bu toplantıların ışığında, öğrencilerin lise öncesi akademik başarısı öne çıkaracaktır. Oluşturulacak yeni sistemde öğrencilerin 6 temel dersten her dönem 1 ortak sınava girmesi öngörülmektedir" diye konuştu. Kızılkaya, MEB tarafından hazırlanan yeni SBS modelinin, 16 ilde yapılacak toplantıların ardından son şeklini alacağını, yeni modelin olumlu yönlerinin övülmesinden ziyade, olumsuz yönlerinin gündeme getirilmesini, eleştirilmesini istedi.

Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet ise, "Adana her kültürü içinde barındıran ve birlikte yaşamayı, birbirine saygı duymayı başarmış önemli bir mozayiğe sahip şehirdir. Bu bağlamda Adana perspektifinden Türkiye planlaması bile yapılabilir. Bu programın Adana’da düzenlenmesi bizim için onur vericidir. Ev sahibi olarak elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Çalışmanın hayırlara vesile olmasını diliyorum” dedi.

Konuşmaların ardından oluşturulacak yeni modelle ilgili foruma geçildi. Katılımcılar yeni modelin olumlu ve olumsuz yönleriyle ilgili görüş alışverişinde bulunarak bunları tartıştı.

Toplantıya, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Salih Çelik, Milli Eğitim Bakanı Müsteşar Danışmanlarından Proje Koordinatörü Ahmet Kızılkaya, Moderatör Prof. Dr. Ramazan Yelken, Adana İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Selamet, Çukurova Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. M.Oguz Kutlu, okul müdürleri, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.


YORUMLAR