Samsung Galaxy S4 Rakipleri Akıllı Telefonlar

Samsung’un yeni gözdesi Galaxy S4 sonunda resmiyet kazandı.

Mobil dünyanın son gözdesi hiç şüphe yok ki Samsung Galaxy S4. Daha resmiyet kazanmadan kendine ciddi bir gündem oluşturan akıllı telefon, resmi olarak New York’ta düzenlenen özel bir etkinlikte tanıtıldıktan sonra daha çok konuşulmaya başlandı.

Bir önceki sürüm olan Galaxy S3’ün görsel olarak küçük düzenlemelere uğramış şekli olarak ifade edebileceğimiz Galaxy S4, büyüyen ekranlar ile birlikte önemli gündem maddelerinden biri olan yüzey verimliliği noktasında selefi cihaza ve hatta mevcut rakiplere üstünlük kuran bir model. Galaxy S4, 4.99inçlik ekranına karşın, 4.8inçlik ekranın bulunduğu Galaxy S3 ile aynı boyutlara sahip.

Donanımsal Güç
Donanımsal olarak da rakiplerine korku salan Galaxy S4, iki ayrı versiyon ile kullanıcılara sunuluyor. Bunlardan bir tanesi Samsung’un merakla beklenen 4+4 çekirdekli mimariye sahip 1.6GHz saat hızında çalışan Exynos 5 Octa kullanırken, diğeri 1.9GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon 600 ile donatılı. (Hangi Ülkede Hangi Galaxy S4 Versiyonu Satışa Sunulacak?)

Donanımsal olarak böylesine güçlü bir cihazı yazılımsal olarak da desteklemekten geri durmayan Samsung, birçok yeni yazılımı telefona entegre etmiş. Bunlardan büyük çoğunluğunun telefonun içersindeki yenilikçi özellikler ile bağlantılı olduğunu ve bu nedenle öncesindeki cihazlara yüklenemeyeceğini de belirtmiş olalım.

Galaxy S4’ten sizlere daha önce burada yer alan yazımızda zaten bahsetmiştik. Şimdi sözü daha fazla uzatmayalım ve sizleri Samsung Galaxy S4 rakibi akıllı telefonlar ile baş başa bırakalım.

RAKİPLER
Galaxy S4’ün en güçlü iki rakibinden biri olarak gösterilen Sony Xperia Z, donanımsal olarak Galaxy S4’ün çok küçük bir farkla gerisinde kalmış olsa da Sony kalitesi ile suya dayanıklı yapısı sayesinde fark yaratmayı başarıyor.

Galaxy S4’ün bir diğer büyük rakibi HTC One, sosyal medyada da iki ismi mizahi bir dille karşı karşıya getirmişti. Her ikisi de Full HD çözünürlüğe sahip olan telefonlardan HTC’nin ekran boyutu biraz daha küçük. Bu nedenle de PPI değeri biraz yüksek. Galaxy S4’ün i9505 versiyonunda olduğu gibi Snapdragon 600 işlemciye sahip olan HTC One, Ultra piksel kamerası ile farklılık yaratıyor.

Windows Phone 8 işletim sistemi ile farklı bir noktada konumlanmış olsa da son dönemdeki satış rakamları itibariyle Lumia 920 de Galaxy S4 için dikkate değer bir tehdit. PureView kamerası, yazılımsal özellikleri ve 4.5inçlik ekranı, Lumia 920’yi ilgi çekici kılıyor.

Çıkış tarihleri itibariyle aralarında sadece bir aylık bir süre bulunan Galaxy S4 ve Optimus G Pro, iki büyük rakip. Eş değer donanımlara sahip olan cihazlardan Optimus G Pro, yarım inç daha büyük ekranı ile rakibinden sıyrılıyor. Yine de Galaxy S4’ün ayrıntılara inildiğinde Optimus G Pro’ya üstünlük sağladığını söylemek hiç de zor değil.

Sony Xperia Z’nin kardeşi olan Xperia ZL, 4G desteği, suya ve toza karşı daha dayanıklı kasa yapısı gibi özellikleri ile farklılık yaratmayı başarıyor. Tüm bölgelerde satışa sunulmayacak olan cihaz, yer aldığı bölgelerde, Galaxy S4 için Xperia Z’den daha ciddi bir tehdit unsuru.

Donanımsal güç, ekran yapısı gibi karşılaştırmalar yapmak iPhone için pek de mantıklı değil. Yazılımsal optimizasyonların daha fazla öne çıktığı iOS sayesinde daha düşük donanımlarda bile üst düzey Android’li modeller ile eş değer bir performansa ulaşabilen iPhone, kendi çizgisinde, satış rakamları ile Galaxy S4’ün en büyük rakiplerinden biri hiç şüphesiz.

BlacBerry’nin yeniden varoluş anlamı taşıyan BlackBerry 10 modelleri, güçlü özellikleri ve Android uygulamalarını çalıştırabiliyor olmaları ile farklılık yaratıyor. Bu modellerden en iddialısı olan BlackBerry Z10, iş özellikleri ile eğlence çizgisini, eş bir doğrultuda kesiştirmeyi başarıyor.

HTC’nin 5inç ekran boyutundaki ilk modeli olan J Butterfly, tüm dünyada satışa sunulmamış olsa da halen pozitif bir imaja sahip. Güçlü donanımsal özellikleri ile fark yaratan cihaz, özellikle Uzak Doğu pazarında Galaxy S4’ü ciddi manada zorlayacaktır.

Samsung Galaxy S4’ün çıkışı ile birlikte Galaxy S3’ün fiyat olarak da düşmesi, bu cihaza olan ilginin artmasına yol açtı doğal olarak. Her iki modelin de Samsung markasını taşıması belki rekabet adına ciddi bir tehdit anlamı taşımıyor ancak özellik olarak çok büyük beklentileri olmayan kullanıcıların fiyat avantajı nedeniyle en azından bir süre daha Galaxy S3’e yönelmeye devam etmesi sürpriz olmayacaktır. Özellikle ülkemizde son günlerde Galaxy S3’e ilginin artması da bundan başka bir şekilde ifade edilemezdi.


YORUMLAR