Samsung Galaxy S4 ne zaman Türkiye'de satışa çıkacak? Samsung Galaxy S4 özellikleri için tıklayınız. Samsung Galaxy S4 kaç para?

Samsung Galaxy S4 özellikleri ve Galaxy S4 fiyatı ne kadar olabilir?Samsung Galaxy S4 tanıtıldı, işte Galaxy S4'ün özellikleri..Samsung Galaxy S4 Türkiye'de ne zaman satışa sunulacak?

   Samsung 14 Mart'ta son amiral gemisi Galaxy S4'ü tanıttı. Samsun son akıllı telefonunda da plastik kasa kullanmaktan vazgeçmedi. Ancak Galaxy S4'ün içi birçok yazılıma sahip.

AIR VIEW/AIR GESTURE/GLOVE FRIENDLY

Eğer Galaxy Note 2 cihazı olan varsa bu özelliği tanıyacaktır. Note 2 ile S-Pen'i yukarıda tutarak ekrana dokunmadan etkileşim yapılabiliyordu. Air Gesture, S-Pen'in yanı sıra parmaklarınızla aynı işlemi yapmanıza olanak tanıyarak bu işlevselliği genişletiyor. Yani telefonunuza dokunmadan işlem yapabileceksiniz. Özellikle parmakları kirli olup da dokunamayan kişiler için oldukça kullanışlı bir özellik

GALAXY S4 ÇİFT KAMERA (VİDEO VE SOHBET İÇİN)

Samsung düzenlediği etkinlikte Galaxy S4'ü tanıtırken ilk bombası Çift Kamera özelliğinde oldu. Ön ve arkada bulunan çift kamera özelliği ile kamera görevinin yanısıra çok sayıda görevi de yerine getiriyor. Mesela video çekerken aynı anda iki kamerayı da kullanabilirsiniz. Yani video çekimi yaparken aynı anda kendinizi de çekmeniz mümkün olacak.

EN HIZLI ANDROID

Ayrıca bu özellik video sohbet sırasında da kullanılabilecek. Karşıdaki kişiyle görüntülü görüşme yaparken kendi yüzünüzü de görebileceksiniz. Ayrıca Galaxy S4 ile çift resim çekmekte mümkün. Yani bir resim çekerken aynı anda kendinizi de çekebilirsiniz.

GALAXY S4 SHOT & SOUND

Samsung firması Galaxy S4'e Shot & Sound adında yeni bir özellik ekledi. Görünüşe göre bu özellik bir resmi çektikten sonra buna açıklama ve sesli mesaj eklemek için kullanılıyor. Yani bir gün batımını çektikten sonra bu gün batımının nasıl olduğuna dair yazılı ve sesli açıklama ekleyebilirsiniz. Daha sonra da bu şekilde istediğiniz bir kişiye gönderebilirsiniz. Bu özellik güzel görünse de kötü amaçlarla da kullanılabilir.

GALAXY S4 S TRANSLATE

Tanıtım esnasında gösterilen Galaxy S4 S Translate özelliği en etkileyici özelliklerden biri oldu. S Translate özelliği ile kullanıcılar bilmedikleri dilleri anında kendi dillerine çevirebilecekler. Bu özellik son derece yararlı bir özellik. Eğer dilini bilmediğiniz bir ülkede yaşıyorsanız yol veya benzeri bir şey sorduğunuzda o kişi Galaxy S4'e konuşacak ve Galaxy S4 bu özellik sayesinde sizin için o kişinin konuştuklarını çevirecek. 

Samsung'un tarihindeki en büyük tanıtım organizasyonu ile 14 Mart'ta New York'ta tanıtılan Galaxy S4 henüz satışa sunulmadı ancak cihazın tüm donanımı mercek altına alındı.

IHS iSuppli tarafından Samsung Galaxy S4'te kullanılan donanımın maliyeti hesaplandı. Samsung, Galaxy S4'ün toplam maliyeti selefi Galaxy S3'ten %15 daha fazla gerçekleşti. Galaxy S4'ün toplam maliyeti 236 dolar olarak hesaplandı.

Bu ücrete cihaz başına 8,5 dolarlık işçilik maliyetini ekleyince maliyet 244,5 dolara çıkıyor. Galaxy S4'ün en pahalı parçası 74,5 dolarlık maliyet oluşturan ekranı oldu. 5 inçlik ekran 1920x1080 çözünürlüğe sahip. Galaxy S3'te 4.7 inç, 1280x720 çözünürlükte ve maliyeti 65 dolar olan bir ekran kullanılmıştı.

Galaxy S4'te diğer önemli bir maliyet artışı işlemcide yaşandı. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok ülkedeki Galaxy S4 modellerinde kullanılacak olan Exynos 5 Octa işlemcisinin maliyeti 30 dolar. Galaxy S3'te kullanılan Exynos 4 Quad işlemcinin Samsung'a maliyeti ise 17,5 dolar olarak hesaplanmıştı. ABD'de satışa çıkacak Galaxy S4 modellerinde tercih edilmesi beklenen Qualcomm'un Snapdragon 600 işlemcisi ise 10 dolar daha hesaplı ve Samsung'a maliyeti 20 dolar.

13 MP ana kamera ve 2 MP ön kameranın Samsung'a maliyeti 20 dolar. Galaxy S3'te 8 MP ana kamera ve 1,9 MP ön kameranın maliyeti ise sadece 1 dolar daha azdı.

Samsung Galaxy S3 modelini işçilik dahil 213 dolara mal etmişti, Galaxy S4'e eklenen yeni özellikleri dikkate alınca maliyetler %15 gibi kabul edilebilir bir oranda artmış.

Bu rakamlar ürünün maliyetini gösterse de bunun dışında pazarlama, lojistik, vergiler ve Samsung'un karı eklendiğinde bu cihaza birkaç kat daha fazla ödeyerek sahip olunabilecek. Galaxy S4'ün 2000 TL'nin biraz altında bir fiyatla ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

Aşağıdaki tabloda Galaxy S4 modelleri ve Galaxy S3 modelinin üretim maliyetlerinin karşılaştırmasını görebilirsiniz.

Samsung Galaxy S4 hakkında her şey

Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy S3 karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 ve HTC One karşılaştırması

Samsung Galaxy S4 ve Sony Xperia Z karşılaştırması


YORUMLAR