19 Nisan 2014 Cumartesi
   27.03.2013 16:32:46

Polis Meslek Yüksekokullarına ve Polis Meslek Eğitim Merkezlerine giriş yönetmeliği değişti mi. Polislikte artık boy şartı aranmıyor mu

Yapılan değişiklik sırasında yönetmeliklerde yer alan boy şart kaldırılmış ancak boy şartı yönünden sağlık yönetmeliğinde yer alan hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.

26 Mart tarihli Resmi Gazetede, hem Polis Meslek Yüksekokullarına hem de Polis Meslek Eğitim Merkezlerine giriş yönetmeliklerinde değişiklik yapılmıştır.

Yapılan değişiklik sırasında yönetmeliklerde yer alan boy şart kaldırılmış ancak boy şartı yönünden sağlık yönetmeliğinde yer alan hükümlerin uygulanacağı belirtilmiştir.

BOY ŞARTI

Her iki yönetmeliği de eklenen hüküm şu şekildedir:

“d) Boy ölçüsü, beden kitle endeksi ile sağlık yönünden Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.”

Bu hükümde atıfta bulunulan yönetmelik 4/8/2003 tarihli ve 25189 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğidir. Yönetmeliğin Ek-3 bölümünde boy şartları yer almaktadır. Bu sağlık yönetmeliğinde yer alan konuyla ilgili hüküm ise şu şekildedir:

"Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön Lisans programına alınacak öğrencilerin boyları en az erkeklerde 167 cm, bayanlarda 162 cm olacaktır."

Eski yönetmelik hükmü ise şu şekildedir: "Erkekler için 167 santimetreden, bayanlar için 165 santimetreden kısa boylu olmamak."

BEDEN KİTLE ŞARTI

Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde yer alan hüküm şu şekildedir:

8) Liselerden Güvenlik Bilimleri Fakültesi ile Fakülte ve Yüksek Okul lisans programına, Polis Meslek Eğitim Merkezlerine ve Polis Meslek Yüksek Okulu Ön lisans programına alınacak öğrencilerin; herhangi bir hastalığa bağlı olmaksızın, beden kitle indeksi 18 (dahil) ile 27 (dahil) arasında olanlar öğrenciliğe kabul edilir.

SAĞLIK ŞARTI

Yönetmeliğin, Hastalık Branşlarının Sınıflandırılması başlıklı Ek-3 bölümünde yer alan şartlar aranacaktır.

DEĞERLENDİRME

1- Boy şartı aranmaya devam edilecektir.

2- Erkeklerde en az 167 cm, bayanlarda ise 162 cm boy şartı olacaktır.
 

Yorumlar

Yorumunuz alındı!

Yorumunuz başarıyla kaydedilmiştir ve onaylandıktan sonra yayına alınacaktır.

İsim gerekli!

Mesajınızı yazınız!