Pedagojik Formasyon Sonuçları Bugün Açıklanacak Mı?

2013 Pedagojik Formasyon sonuçlarında gözler ÖSYM'den gelecek açıklamada.

2013 Pedagojik formasyon sonuçları. Pedagojik formasyon sonuçları bugün açıklanıyor. Pedagojik Formasyonyon sonuçlarında heyecenlı bekleyiş. Pedagojik Formasyon sorgulama ekranı. Pedagojik Formasyon sonuçları açıklandığı anda buradan ulaşabilirsiniz. 2013 Formasyon Sonuçları açıklandı mı açıklanamdı mı? Gözler ÖSYM başkanlığına çevrildi, gelecek açıklama bekleniyor. Pedagojik Formasyon sonuçlarına anında http://www.gazetea24.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.

2013Pedagojik Formasyon Sınav sonuçlarının bugün açıklanması bekleniyor. Sonuçlar açıklandığında öğretmen adaylarının nasıl bir yol özleyeceğini ve hangi bölümden ne kadar açık olduğunu buradan öğrenebilriisiniz. 6 Aralıkta tercihleri biten Pedagojik Formasyon sonuçları çok yakında açıklanacak.

Pedagojik Formasyon Sonuçları açıklandığı anda bu linkte olacak öğrenmek için tıklayınız....

Pedagojik Formasyon Alanlar Ağustosta Atanabilecek

Bu yıl formasyon alan adaylar KPSS’ye girerek yeterli puanı aldıkları taktirde atama tercihinde bulunabilecek. Pedagojik formasyon sonuçları gereği formasyon programları üniversiteler tarafından ağustos ayına yetişecek şekilde düzenlenecek.

Verilecek pedagojik formasyonlarda 80 üniversitede 34 alanda toplamda yirmi bin öğrenciye eğitim verilecek. Kontenjanlar ise şu şekilde:

Türk dili ve edebiyatı 2 bin 590

Matematik 2 bin 370

Din kültürü ve ahlak bilgisi 2 bin 240

İmam Hatip Lisesi Meslek dersleri 1880

İngilizce 1860

Tarih 1790

Fizik 1010

Kimya 900

Coğrafya 900

Biyoloji 890

Teknoloji tasarım 260

Arapça 260

Psikoloji 200

Rusça 90

Fransızca 80

Bunun dışında sanat ve tasarımla denizciliğe 140′ar, elektrik-elektronik teknolojisi ve bilişim teknolojilerine 100’er, tarım teknolojileri 90, sanat tarihi 80kişilik kontenjan ayrıldı.

50 kişi ile gazetecilik ve 40′ar kontenjanla, raylı sistemler, adalet, biyomedikal cihaz teknolojileri, gemi yapımı, radyo-televizyon, halkla İlişkiler ve organizasyon hizmetleri ve harita-tapu-kadastro alanları ise en az kontenjan ayrılan bölümler arasında.

Kayıt için gereken belgeler

Kayıt için istenen belgeler ise şunlar:

Dilekçe,

Onaylı mezuniyet belgesi,

Transkript,

Nüfus cüzdanı fotokopisi,

2 fotoğraf,

Öğrenim ücretinin ilk taksitine ait banka makbuzu

Programdan alınacak ücret en fazla 2 bin 54 lira olacak

Pedagojik formasyon nedir?

Pedagojik formasyon kavramına bakmadan önce kelimenin kökeni oluşturan pedagoji kelimesinin anlamına bir bakalım. Pedagoji kelimesinin İngilizcesi "Pedagogy" dir. "Eğitim bilim ve teorisi" anlamını taşır. Formasyon kelimesinin İngilizcesi ise "Formation" dır. İsim olara "Oluşm, formasyon, oluşturma, yapım, düzen, biçimlenme" gibi anlamlara gelmektedir. İki kelimeninde anlamlarını öğrendiğimize göre Pedagojik formasyonda; Öğretmen adaylarının Eğitim ve Öğretim verilebilmesi için sahip olması gerektiği oluşum, düzen anlamına gelmektedir. Pedagojik formasyon bir eğitimdir ve öğretmen olabilmek için alınması gerekli bir eğitimdirpedagojik formasyon
Pedagojik formasyon nasıl alınır?

Eğitim fakültesi öğrencileri "Pedagojik formasyon" dersleri alarak okuldan öğretmen olabilecek şekilde mezun olurken diğer öğretmen yetiştiren kurumların mezunları ise isterlerse "Pedagojik formasyon eğitimi" almaları gerekmektedir.

Önceki yıllarda üniversitelerde açılan 1 ya da 1,5 yıl süren tezsiz yüksek lisans programları ile bu eğitimi alıyorlarken YÖK’ün aldığı bir kararla 2010-2011 eğitim öğretim yılından itibaren pedagojik formasyon, yüksek lisans eğitimi ile değil, sertifika eğitimi ile verilecektir.
Pedagojik formasyon eğitimi almanın şartları nelerdir?

Lisans mezunu iseniz ve lisans mezuniyet ortalamanız en az 2,5/4 ya da 65/100 ise doğrudan bu eğitimi verebilecek üniversitelere başvurarak pedagojik formasyon eğitimi alabilirsiniz.

YÖK, hangi üniversitelerin “Formasyon Eğitimi Sertifikası” verebileceğini her yıl yapacağı kontroller ile belirlemekte ve bu durumda formasyon sertifikası eğitimi verebilecek üniversiteler her yıl değişiklik olmaktadır.
Pedagojik formasyon eğitimindeki dersler hangileridir?

2013 2014 Öğretim Yılında Pedagojik Formasyon İçin 20 Bin Kontenjan Ayrıldı, ALES Şartı Geldi

YÖK’ten yapılan yazılı açıklamada, Yükseköğretim Kurulunca geçen yıllarda izin verilen üniversitelerde yürütülen pedagojik formasyon sertifika programlarına, 2013-2014 öğretim yılından itibaren öğrencilerin alanlara göre ayrılacak kontenjanlar dahilinde, merkezi olarak ÖSYM tarafından yerleştirilmesine karar verildiği bildirildi.

Geçmiş yıllarda öğrencilerin akademik başarı ortalamalarına göre yapılan söz konusu yerleştirmede, 2013-2014 öğretim yılından itibaren Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) sonuçlarının da kullanılacağı belirtilen açıklamada, bununla ilgili kısa bir açıklamanın ÖSYM tarafından yayımlanan ALES 2013 Sonbahar Dönemi Kılavuzunda yer aldığı da hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bu sınavın sonuçları üç yıl geçerli olduğundan son üç yıl içinde ALES’e girmemiş olanların, programa başvurabilmek için Kasım 2013 ayında yapılacak sınava katılmaları gerekmektedir. Pedagojik Formasyon Sertifika Programları için toplam kontenjan sayısı 20 bin olarak belirlenmiş olup başvurular ALES 2013 Sonbahar Dönemi sonuçları açıklandıktan sonra alınacaktır.

Konuyla ilgili çalışmalar devam etmekte olup programa internet üzerinden online başvuru ve yerleştirme sistemi ile ilgili ayrıntılı bilgiler, programın uygulanmasıyla ilgili usul ve esaslar, önümüzdeki günlerde YÖK ve ÖSYM web sayfalarından ilan edilecektir.”
2010 yılına kadar tezsiz yüksek lisans eğitimi kapsamında verilen pedagojik formasyon eğitimi, YÖK tarafından değiştirilerek, her sene yapılacak detaylı inceleme sonrası belirlediği üniversiteler tarafından sertifikalı eğitim verilmesi şekline dönüştürülmüştür.

2014 senesine ait YÖK tarafından belirlenecek üniversiteler ve kontenjanlar açıklandığında yine sizleri bu sayfalardan haberdar edeceğiz. Pedagojik formasyon eğitimlerine giriş koşulları, alınabilecek dersler gibi detayları merak edenler sayfamızı takip edin. Pedagojik formasyon veren üniversiteler açıklandığında bu sayfada yer alacak.

- Abant İzzet Baysal Üniversitesi 200,
- Adıyaman Üniversitesi 200,
- Adnan Menderes Üniversitesi 200,
- Ahi Evran Üniversitesi 200,
- Atılım Üniversitesi 200,
- Akdeniz Üniversitesi 200,
- Ankara Üniversitesi 350,
- Anadolu Üniversitesi 350,
- Amasya Üniversitesi 200,
- Atatürk Üniversitesi 350,
- Bahçeşehir Üniversitesi 200,
- Balıkesir Üniversitesi 200,
- Başkent Üniversitesi 200,
- Bülent Ecevit Üniversitesi 200,
- Celal Bayar Üniversitesi 200,
- Cumhuriyet Üniversitesi 200,
- Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 200,
- Çankırı Karatekin Üniversitesi 200,
- Çukurova Üniversitesi 350,
- Dicle Üniversitesi 200,
- Düzce Üniversitesi 200,
- Dokuz Eylül Üniversitesi 350,
- Ege Üniversitesi 350,
- Erciyes Üniversitesi 350,
- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi 200,
- Erzincan Üniversitesi 200,
- Fatih Üniversitesi 200,
- Fırat Üniversitesi 200,
- Gazi Üniversitesi 350,
- Gaziantep Üniversitesi 200,
- Gaziosmanpaşa Üniversitesi 200,
- Giresun Üniversitesi 200,
- Harran Üniversitesi 200,
- İnönü Üniversitesi 200,
- İstanbul Üniversitesi 350,
- Kafkas Üniversitesi 200,
- Kahramanmaraş Sütçü İman Üniversitesi 200,
- Karabük Üniversitesi 200,
- Karadeniz Teknik Üniversitesi 200,
- Kastamonu Üniversitesi 200,
- Kırıkkale Üniversitesi 200,
- Marmara Üniversitesi 350,
- Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi 200,
- Mevlana Üniversitesi 200,
- Mersin Üniversitesi 200,
- Nevşehir Üniversitesi 200,
- Necmettin Erbakan Üniversitesi 350,
- Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi 200,

 

 


YORUMLAR