Öyle Bir Geçer Zamanki 96. Bölüm Fragmanı 01 Ocak Salı Erkan Petekkaya, Ayça Bingöl, Meral Çetinkaya, Yıldız Çağrı Atiksoy, Emir Berke Zincidi

Hikaye, 1967 yilinda, Istanbul’un eski semtlerinden birinde baslayan ve günümüze kadar sürecek olan bir zamani dilimini içerir.

Hikayenin odaginda Akarsu ailesi vardir. Anilan zaman içinde bu ailenin dagilmasi, aile bireylerinin bu dagilmadan aldiklari etkiler ve her birinin bu etkiler altinda sekillenen hayat hikayeleri sergilenir. Denizci olan Ali Akarsu’nun, Hollandali Carolin’le olan aski, karisi Cemile Akarsu tarafindan ögrenilince, yasanan büyük sikintilar ve bu durumun yarattigi olumsuz kosullar, Cemile, Ali ve çocuklari üzerinde, hayatlarinin geri kalanini sekillendirecek kalici etkiler birakir. Hayatla ve birbirleriyle olan mücadeleleri, bir çok travmanin izlerini tasiyarak, sürer.

Ali ve Cemile’nin üniversiteye gitmekte olan büyük kizi Berrin, liseye gitmekte olan küçük kizi Aylin, Aylin’le ayni liseye gitmekte olan oglu Mete, bu travmayi kendi hayatlari içinde hissederler ve kendi hayat hikayeleri de bu etki altinda gelisir. Ailenin en küçük bireyi olan 6 yasindaki Osman, bütün bu sürecin içinde olan, etkilenen, gözleyen bir kisi konumundadir. Küçük oldugu için, korunan kollanan, olaylarin disinda tutulmaya gayret edilen bir durumdadir. Ama bu sebeple, aslinda, olaylarin bütününü görebilen, gözleyebilen ve diger aile bireylerine oranla, yasananlara en bütüncül yorumu yapabilecek verilere sahip olarak gelisen biridir.

Bu özelligiyle Osman, 1967’den günümüze uzanan hikayenin, odaginda olan kisidir. Ve hikayenin bütünü, aslinda Osman’in hikayesidir. Osman’in bu niteligi, hikayenin gelisimi içinde derinde olgunlasacak ve ancak günümüz asamasina gelindiginde kendini net bir sekilde açiga vuracaktir. Ali’nin annesi Hasefe Hanim, hikayedeki en yasli kisidir. Dobra, mert, görmüs geçirmis bir kadindir. Oglu’nun yanlis yaptigina inandigi için, gelini Cemile’nin tarafini tutacak kadar açik sözlü ve yüreklidir. Diger oglu Kemal ve gelini Neriman, çikarci, rüzgara göre davranan kisiler olarak, Hasefe Hanim’in gözünde deger tasimazlar. 1967’den baslayarak, sürecin siyasal-toplumsal olaylari, degisim ve dönüsümleri, hikayenin gelisimindeki toplumsal zemini olusturacagi için, önemlidir. Yukarda kisaca deginilen kisiliklerin hayat hikayeleri, iliskileri ve çatismalari, bu toplumsal zemin üzerinde gelisecektir. Böyle bir süreç, bu iliskiler çerçevesinde ele alindiginda, nostalji duygusu yaratacak ögelerin önem kazanmasi da kaçinilmaz olmakta. “Orhan Boran ve Yuki”, “Fenerbahçe gazozu”, dönemin sarkilari, reklamlari, filmler, artistler… “Öyle Bir Geçer Zaman Ki…”, hikayesinde yer alan kisilikleri, olaylari, bu nostalji duygusunun atmosferi içinde sergilemeyi ve en sonunda da, seyirciyi de bu atmosfere dahil edebilmeyi amaçlar.


YORUMLAR