Kpss de Baraj Puan Kaçtır?

2012 KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına giren adaylar için ÖSYM tarafından belirlenmiş kesin bir baraj puanı yoktur.

Öncelikle Kpss’ nin devlet kurumlarına memur almak için yapılan sınava verilen ad olduğunu hatırlayalım. Kpss de bir seçme sınavı olduğundan puanlar arasında ihtiyaca göre en yüksek puan alanlar memur olarak atanacaktır. Kpss Barajı ise memur olabilmek için gereken en düşük puana verilen addır.

Örneğin 2007 kpss’ de sınıf öğretmenliğinde kadrolu olarak atanabilmek için minimum 78 puan almanız gerekmekteydi. Ancak her geçen sene bu puanlar yükselmekte adayların işi git gide zorlaşmaktadır.

Arkadaşlar 2007 Kpss sonucu öğretmen olarak atanmış arkadaşlarımız varsa, kaç puanla nereye atandıklarını yazarsa bu sene sınava giren arkadaşlarımız için bir ön bilgi vermiş olurlar..

Şu bir kaç gündür kpss sonuçları açıklanmış ve bir çok memur adayı “kpss baraj puan kaç” diye sorular soruyor. Şimdi arkadaşlar ortaöğretim düzeyinde, eğer memur olmak istiyorsanız minimum 70 puan almalısınız. Ama bu demek olmuyorki kpss den 70 aldım memur olacağım. Çünkü çevremde ne kadar kpss sınavı sonucu memurluğu kazanan tandığım varsa, 90 puanın altında yerleşen yok. Bu durum da canınızı sıkmasın devletin işi belli olmaz, malum bu sene seçimler var, devlet biraz fazla memur alırsa, taban puanlar düşebilir.

Kpss de Baraj Puan Kaçtır?

Lise ve önlisans mezunlarının girdiği 2012 kpss sonuçları bugün açıkladı. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından sonuçları açıklanan adaylar, “ 2012 kpss de baraj kaç olacak?” diye merak etmeye başladılar.

Merak ettiğiniz tüm bilgileri sizlerle paylaşma sevdasıyla yola çıkmış bir site olarak bu yazımızda sizlerle 2012 lise kpss baraj puanları hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bildiğiniz gibi, lise ve ön lisans mezunlarının memur olabilmesi için kpss’ ye girmesi gerekiyor.

Memur olabilmek için 65 almanız yettiği gibi 91-92 puan alan bazı adaylar memur olarak göreve başlayamıyor. Bu durum bize, kpss de baraj puan diye bir kavram olmadığını anlıyoruz. Kpss ortaöğretim sınavı diğer sınavlara benzemiyor. İşsizliğin bu kadar arttığı ülkemizde geçtiğimiz yıllarda en az 88-93 arasında olduğunu görüyoruz. 88 – 93 arası puan alanlar atanırken daha düşük puanların çok zor atandığını da biliyoruz.

Tumbilgiler.gen.tr olarak şunları da sizlere anlatmakta fayda gördük:

En düşük taban puanlar, sağlık meslek lisesi mezunlarının atandığı bölümlerde bulunuyor.

Düz liselerden mezun kişilerin atandığı bölümlerin ise, taban puanların çok yüksek olduğu bilinmektedir.

2012 kpss lise ve önlisans tercihleri ÖSYM tarafından verilir verilmez bu bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Sitemizi takip ederek gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.
 

KPSS Önlisans Ortaöğretim Baraj Puanı

2012 KPSS Önlisans ve Ortaöğretim sınavlarına giren adaylar için ÖSYM tarafından belirlenmiş kesin bir baraj puanı yoktur. Genellikle baraj puanı kurumlarca 60-70 puan olarak belirlenir.
4/B memur alımlarında bazı kurumlar 70 puan şartı koyabilir. Yine işçi alımlarında 60 puan ve üzeri puan şartı aranabilir. Bunlara rağmen merkezi yerleştirmede bir baraj puanı bulunmamaktadır. 30-40 Puanı olan biri bile tercih yapabilir ancak kazanmayı olasılığı oldukça düşüktür. Zira tercihlere yönelik yerleştirmeler yapılırken yüksek puan dikkate alınır.

KPSS’de Baraj Puanı 70 Mi?
Merkezi yerleştirmeler için 70 puan sınırı bulunmamaktadır. Ancak kurumlar en düşük puan belirlerken 70′in altına düşmeyebilirler. Kurumsal atamalarda ise baraj puanı kurumdan kuruma değişir. Genellikle: 60-70.
O Halde, 94 Puan alan biri atanamazken, 75 puan alan birisi nasıl atanıyor ?
Atamalar konusunda bir çok değişken vardır. Her kadroya başvurabilecek adaylar ve koşulları farklıdır. İhtiyaca göre 1 grubun kadrosu az veya fazla olabilir. Kadro ne kadar sınırlı olursa o kadroya atanabilmek zorlaşır. Aynı zamanda tercihlerde büyük şehirlere atanma talebi genel olarak daha fazla olduğundan, yüksek puanlı bir aday bile büyükşehir yazdığında atanamayabilir. Bu nedenle 15 tercih hakkının akıllıca doldurulması gerekir.


YORUMLAR