ÖSYM 2012 KPSS ortaöğretim önlisans memur atamaları duyurusu

KPSS 2012 ortaöğretim önlisans tercih sonrası işlemler hakkında merak edilen herşey bu haber içerisinde...

      2012 KPSS ortaöğretim ve önlisans sınav sonuçları beklendiği gibi Kurban Bayramından önce açıklanmıştı.

Memur adayları büyük bir stres içinde idi ve o stresleri azda olsa sonuçların açıklanması ile azaldı.Sınav sonuçlarından sonra herkes sabırsızlıkla OSYM 'den gelecek 2012 KPSS tercih işlemleri klavuzunu bekliyordu.2012 kpss tercih klavuzu yayımlandı.

Aşağıdaki linke tıklayarak kpss tercih klavuzunu inderebilir tercihlerinizi yapabilirsiniz.

2012 Kpss Tercih Klavuzu ve Tüm Merak Ettikleriniz İçin Tıklayın..!
ÖSYM 'den yapılan açıklamaya göre, KPSS 2012/2 tercih kılavuzu 2. başvurma özel şartları bölümü 2.6.İtfaiye eri başlığı altında yer alan "25 yaşını doldurmamış olmak" şartı, Devlet Personel Başkanlığının talebi üzerine kılavuzdan çıkarıldı.
Kılavuzda yer alan 2.1.ARFF Memuru (İtfaiyeci) başlığı altında yer alan özel şartlar ise yeniden düzenlendi. KPSS tercih kılavuzu , yeni haliyle yayımlandı.
Bu değişiklik nedeniyle KPSS tercihlerini değiştirmek isteyen adaylar, süresi içinde tercihlerini değiştirebilecek. Adayların tercihlerini yaparken, tercih kılavuzunda yapılan düzenlemelere ve değişikliklere dikkat etmeleri gerekiyor.

2012-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans :
Adayların Mezun Oldukları Program/Alan Bazında Sıralamalarının Görüntülenmesi
22 Eylül 2012 tarihinde ön lisans düzeyinde, 23 Eylül 2012 tarihinde ortaöğretim düzeyinde yapılan 2012 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) Ortaöğretim/Önlisans Sınavına katılan adaylar, mezun oldukları program/alan bazında kendi sıralamalarını, ÖSYM"nin internet adresine T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile girip, 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavını seçerek Program/Alan Bazında Sıralama sayfasından öğrenebileceklerdir.
Bu uygulama adayların tercihlerinde yardımcı olmak amacı ile geliştirilmiştir. Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımaz. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınır.
Adaylara duyurulur.
ÖSYM BAŞKANLIĞI
OSYM tarafından 2012 KPSS ortaöğretim/Önlisans tercih işlemleri tarihi hakkında henüz bir resmi açıklama bulunmamaktadır. Kadrolar açıklandıktan sonra osym tarafından tercih işlemleri tarihleri duyurularak herkes işlemlerini tamamlayacak. Kasım ayı ortalarında Kadrolar belli olduktan sonra 2012 KPSS tercih işlemleri başlayacağı düşünmekteyiz.
2012 KPSS ortaöğretim ve Önlisans kadroları 17 kasım 2012 günü belli olacağı söylenmektedir. Tabi bu tamamen bir düşünceden ibarettir. 2012 KPSS tercih işlemlerinin ÖSYM 'den resmi bir duyuru gelmemiştir.
KPSS tercih işlemleri sabırsızlıkla beklenmeye başlandı. OSYM tarafından resmi bir duyuru geldiğinde eş zamanlı olarak duyurulacaktır. KPSS tercihleri belli olması hemen olacak bir olay değildir.

Çünkü bütün kadrolar belli olduktan sonra kpss tercihleri başlamak zorundadır. ÖSYM tarafından memur kadrolarının açıklanmasıyla KPSS tercih işlemleri başlayacaktır. Ortaöğretim (Lise) Önlisans düzeyi KPSS tercih işlemleri için ÖSYM"nin KPSS sonuçları açıklandıktan sonraki süreçte 1 ay içerisinde memurluk kadrolarını açıklamasıyla başlayacaktır.
ATAMALARDA KPSS KALKMAYACAK
Milli Eğitim Bakanı Dinçer, ''Öğretmen atamalarında KPSS kaldırılmayacak. KPSS, devlet memuru olmak için girilmesi zorunlu bir sınav.
Şimdi öğretmenler, KPSS'nin yanında alan sınavına da girecekler. Önümüzdeki yıl Temmuz ayında 17 alandan da öğretmenlerimizi sınava alacağız. 141 alanın 17'sinden alan sınavı yapacağız. KPSS ve alan sınavı yaparak öğretmen alacağız'' diye konuştu.

Dinçer, ''SBS ile dershanelerle ve lise çeşitliliğiyle ilgili kararları 2013 yılı içinde vereceğiz. Muhtemeldir ki, 2013-2014 eğitim öğretim yılına bu konudaki birçok stratejimizi de uygulamaya koyabiliriz'' dedi.
KPSS cevap anahtarları erişime açıldı
Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim ve önlisans cevap kağıtları ile soru kitapçıkları ÖSYM'nin internet sitesinden erişime açıldı.
ÖSYM'den yapılan açıklamada, 22 Eylül 2012 ve 23 Eylül 2012 tarihlerinde yapılan 2012-KPSS Ortaöğretim/Önlisans sınavlarına ait soru kitapçıkları ve cevap kağıtlarının görüntüleri ile cevap anahtarları, adayların kendi soru kitapçıkları ile cevap kağıtlarını inceleyebilmeleri amacıyla erişime açıldı.
Adaylar kendi cevap kağıtlarının görüntüsünü, ÖSYM'nin adresinden TC Kimlik Numaraları ve şifreleri ile edinebilecek. Ayrıca sınavda kendi cevap kağıtlarına kodladıkları soru kitapçığı numarasına ve bu kitapçıkta yer alan sorulara da ÖSYM'nin internet adresinden TC Kimlik Numaraları ile erişebilecek.
Adaylar, sisteme giriş yaptıktan sonra, ilgili sınavı ve görüntülemek istedikleri soru numarasını seçtiklerinde ekranda soru kökünü, cevap seçeneklerini ve sorunun doğru cevabını görebilecek.
Görüntülenen sayfa belge niteliği taşımayacak. Her türlü değerlendirmede ÖSYM sisteminde kayıtlı bilgiler esas alınacak.

-759 adayın sınavı geçersiz sayıldı-
ÖSYM'nin internet sitesinde sınava ilişkin yer alan bilgilere göre, KPSS'ye önlisans düzeyinde 743 bin 571 aday başvurdu. Sınava 695 bin 175 aday girerken 48 bin 396 aday ise sınava girmedi. Sınava giren adaylardan 230'unun sınavı geçersiz sayıldı.
Ortaöğretim düzeyinde ise sınava 2 milyon 045 bin 964 aday başvurdu. Bu adaylardan 1 milyon 877 bin 684'ü sınava girerken, 168 bin 280 aday ise sınava girmedi. 529 adayın ise sınavı geçersiz sayıldı.

 


YORUMLAR